Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հիմնարար նշանակությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների լիարժեք վերականգնման կարևորությունը: Քննարկվել է վերջին շաբաթների ընթացքում իրենց տները լքած տասնյակ հազարավոր մարդկանց անխափան և անվտանգ վերադարձի ապահովման հարցը և նշվել Արցախի կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանության կարևորությունը:
Կարևորվել է տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումն ու իրավիճակի հետագա լիցքաթափումը:
Ֆրանսիայի սենատը նոյեմբերի 25-ին քննարկելու է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագիծը։ Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի ընդունած բանաձևերը խորհրդատվական բնույթ ունեն, գործադիրը դրանք ընդունում է ի գիտություն և պարտավոր չէ կատարել:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan discussed the situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh) with President of France Emmanuel Macron over the phone on Thursday, November 19, his office reports.
Both sides stressed the need to resume the work of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in full format. They referred to the issue of ensuring safe repatriation for tens of thousands of people who have fled their homes in recent weeks and preserving the religious, historical and cultural heritage of Artsakh.
The need to maintain peace and defuse the situation in the region was emphasized on both sides. In this regard, the Prime Minister noted the fundamental importance of international recognition of Artsakh.