Ֆրանսիական Le Figaro Magazine հանդեսում հրապարակվել է ֆրանսիացի 120 նշանավոր մշակութային գործչի և մտավորականի կոչը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի և Արցախի, տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Կոչին միացածների թվում են աշխարհահռչակ դերասաններ Ալեն Դելոնը, Կլաուդիա Կարդինալեն, Ժան Ռենոն, Ֆանի Արդանը, Դանի Բունը, Ժուլիետ Բինոշը, Պիեռ Ռիշարը, օսկարակիր դերասան Ժան Դյուժարդենը, ճանաչված մտավորականներ Ժակ Աթալին, Բեռնար-Անրի Լևին, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորներ Կոստա-Գավրասը, Կլոդ Լըլուշը, Միշել Հազանավիչուսը, նշանավոր հեռուստատեսային գործիչ Ստեֆան Բեռնը և աշխարհառչակ խոհարար Ալեն Դյուկասը։
«Օսմանյան կայսրության պարագլուխների կողմից ոճրագործված 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունից ավելի քան մեկ դար անց՝ հայ ժողովուրդը վերստին երկու բռնապետության զոհ է դարձել, քանի որ ինչպես Բաքուն, այնպես էլ Անկարան հայերի հանդեպ ատելություն են բորբոքում՝ յուրաքանչյուրն իր բացարձակ իշխանությունը մի նոր արյունալի ավարտով ամրապնդելու համար։ Հայերի ճակատագիրը վայրագորեն խեղվեց Լեռնային Ղարաբաղում, որը նրանք Արցախ են անվանում։
Ավելի քան երկու հազարամյակ այս հողի վրա հեզ և հպարտ մարդիկ են ապրում, ովքեր ամուր կառչած են իրենց քարքարոտ և սքանչելի հողին։
Այդ մարդիկ ցանկանում էին իրենց գոյությունը շարունակել այն հողի վրա, որտեղ անառիկ լեռների սրտում և դառը քրտինքով մշակված հովիտներում նրանց նախնիններն են ապրել, տներ, դպրոցներ ու հրաշագեղ վանքեր կառուցել»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ մարդկային արժանապատվությունից զուրկ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Թուրքիան և Իլհամ Ալիևի Ադրբեջանը կատաղի հարձակում գործեցին արցախահայերի դեմ՝ նրանց օրինական ձգտումը փոշիացնելու։
Նշվում է նաև, որ հայերի համար Լեռնային Ղարաբաղը նախ և առաջ ժողովուրդ է՝ իր բազմադարյա մշակույթով, երաժշտությամբ, պարարվեստով, որը ցանկանում է աշխարհի քայլքին միանալ և ազատվել իրեն պարտադրված անկլավային կարգավիճակից։
«Հակադարձ կերպով Բաքվի և Անկարայի իշխանությունների համար Արցախը սոսկ տարածք է, որտեղ պետք է ամեն գնով ծածանվի Ադրբեջանի դրոշը, և այդ նպատակին ծառայեցվեցին Թուրքիայի հատուկ ջոկատայինները, հակամարտության գոտում քաղաքացիական բնակությանը ոչնչացնելու համար Թուրքիայից ուղարկված մեծաթիվ մարդասպան անօդաչու սարքերը և ջիհադիստ վարձկանները։ Արդեն իսկ ապացուցված է, որ Ադրբեջանն Արցախում կասետային ռումբեր է օգտագործել, որոնք արգելված են միջազգային իրավունքով։ Սա միանգամայն անհավասար պատերազմ է եղել։
Հայերն այդ պատերազմը չեն ցանկացել, պատերազմը նրանց պարտադրվել է, և նրանք պայքար են մղել՝ հանուն իրենց գոյության։ Ադրբեջանական բռնապետության համար այս պատերազմը սոսկ ազգայնական փառասիրության հարց է։ Ադրբեջանի նախագահը պարզ և հստակ կերպով ի ցույց է դրել իր մտադրությունները, երբ Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի առաջին օրերին հայտարարում էր․ «Մենք դրանց շների պես կվռնդենք»։ Նա նույն այդ նախադասությունը կրկնեց Արցախի քաղաքացիական բնակչության արտաքսման պատճառ դառնալուց հետո՝ հայտարարելով, որ հպարտ է, որ իրագործել է իր զարհուրելի խոստումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ XXI դարում մարդու հանդեպ այսօրինակ ատելությունը, ատելության նմանօրինակ պոռթկումը խորապես վրդովմունք է առաջացնում, որը բացարձակապես չի կարող տեղ գտնել ժամանակակից աշխարհում։

20 Ноябрь 2020 - 12:54 AMT
Журнал Le Figaro опубликовал призыв 120 известных деятелей культуры и представителей интеллигенции Франции в защиту Армении и Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В числе присоединившихся к призыву – всемирно известные актеры Ален Делон, Клаудиа Кардинале, Жан Рено, Фани Ардан, Дэни Бун, Жульет Бинош, Пьер Ришар, оскароносный актер Жан Дюжерден, а также видные представители интеллигенции Жак Аттали, Бернер-Анри Леви, известные режиссеры Коста-Гаврас, Клод Лелюш, Мишель Хазанавичус, а также популярный кулинар Ален Дюкас.
Как отмечается в призыве, спустя более века после Геноцида армян армянский народ снова стал жертвой двух диктатур, поскольку и Азербайджан, и Турция разжигают ненависть к армянам, чтобы укрепить свою абсолютную власть новым кровавым исходом.
В заявлении отмечается, что в Нагорном Карабахе более двух тысячелетий жили скромные и гордые люди, прочно укоренившись на своих землях.
«Эти люди хотели продолжить свое существование на земле, где в самом сердце неприступных гор, в долинах, возделываемых горьким потом, жили их предки, строили дома, школы и великолепные монастыри. Лишенные человеческого достоинства Турция Реджепа Тайипа Эрдогана и Азербайджан Ильхама Алиева совершили яростную атаку на армян Арцаха, чтобы помешать их законным чаяниям», – говорится в призыве.
Отмечается, что для армян Нагорный Карабах – это, прежде всего, народ со своей многовековой культурой, музыкой, танцами, который хочет присоединиться к миру, избавиться от навязанного ему анклавного статуса.
А для властей Баку Арцах – это просто территория, «где любой ценой должен быть вывешен азербайджанский флаг, и для этой цели были брошены турецкие спецназовцы, многочисленные беспилотники-убийцы, посланные из Турции для уничтожения мирных жителей в зоне конфликта, и наемники-джихадисты», говорится в сообщении.
«Уже доказано, что Азербайджан применил в Арцахе кассетные бомбы, которые запрещены международным правом. Это была совершенно неравная война. Армяне не хотели этой войны, она была им навязана, и они боролись за свое существование», – отмечают деятели.
«Для азербайджанской диктатуры эта война – всего лишь вопрос националистических амбиций. Президент Азербайджана четко продемонстрировал свои намерения, когда в первые дни широкомасштабной военной агрессии против Арцаха заявил «мы прогоним их, как собак». Он повторил эту же фразу после того, как стал причиной депортации гражданского населения Арцаха, заявив, что гордится тем, что выполнил свое ужасное обещание. В 21 веке такая ненависть к человеку, такой всплеск ненависти вызывает глубокое возмущение, которому совершенно нет места в современном мире», – говорится в заявлении.