Ռուսաստանը ծանր հրետանի է տեղակայում Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում։ Այս մասին վկայում են համացանցում ԼՂ ուղևորվող ռուսական տեխնիկայի շարժը պատկերող տեսանյութերը։
Caucasus War թվիթերյան հարթակը գրում է, որ թեև համաձայնություններով սահմանված է, որ ռուսական խաղաղապահական զորքը կարող է տեղակայել միայն թեթև սպառազինություն, տեսանյութում երևում են տանկեր, «Գրադ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և այլն։
Ղարաբաղում կտեղակայվի 1960 զինծառայող, 90 զրահափոխադրիչ և 380 այլ տեխնիկա: Խաղաղապահ զորքերի կազմում են լինելու ՌԴ ԶՈւ Կենտրոնական ռազմական շրջանի 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի ստորաբաժանումները:
Կողմերի ստանձնած պայմանավորվածությունների կատարումը վերահսկելու համար դիտակետեր են ստեղծվել Ղարաբաղի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով: Մշտադիտարկումն իրականացվելու է անօդաչու թռչող սարքերով և ուղղաթիռներով։
ՀՀ վարչապետը հայտարարել էր, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման հայտարարություն է ստորագրել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվում են ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում:

Russia is bringing in heavy artillery into the Nagorno-Karabakh region, according to a short video published by CaucasusWarReport on Twitter.
"One thing to note is that the agreement stated that Russia can only bring in light weaponry but we’ve confirmed through footage that Russia has brought in tanks, BM-21 Grads, heavy artillery and so on," the source captioned the video on social media.
Russian peacekeeping troops are being deployed along the line of contact in Nagorno-Karabakh and the Lachin corridor. The Russian contingent includes 1,960 servicemen with firearms, 90 armored personnel carriers, 380 units of motor vehicles and special equipment, according to official information. They will stay there for a period of 5 years, with automatic extension for the next 5-year periods, if none of the Parties declares of its intention to terminate the application of this provision 6 months before the expiration of the preceding period.