Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է ՀՀ միջնորդությունը և Ադրբեջանին պարտավորեցրել նոյեմբերի 11-ին առևանգված քաղաքացիական 10 անձի մասով տրամադրել տեղեկատվություն մինչև նոյեմբերի 30-ը։ Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջը։
Բացի այդ, հայ 9 ռազմագերու մասով Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել է միջանկյալ միջոց՝ պահանջելով տրամադրել նրանց վերաբերյալ տեղեկատվություն և հայտնել փոխանակման ժամկետների մասին մինչև նոյեմբերի 27-ը:
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հետ ստորագրել է պատերազմը դադարեցնելու մասին հայտարարություն, որի կետերից մեկով նախատեսված է զոհվածների մարմինների և գերիների փոխանակում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գերիների փոխանակման գործընթացը կսկսի մարմինների փոխանակումից հետո։

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) удовлетворил иск армянской стороны и обязал Азербайджан предоставить сведения о пленных и удерживаемых лицах после военных действий в Нагорном Карабахе, в том числе 10 гражданских лицах, похищенных уже после прекращения огня. Об этом сообщили в представительстве Армении в суде на странице в Facebook.
«ЕСПЧ удовлетворил очередной иск Армении против Азербайджана, применив обеспечительную меру и потребовав предоставить до 27 ноября информацию о 9 военнопленных и сроках их обмена, и до 30 ноября – сведения о 10 гражданских лицах, похищенных 11 ноября», – говорится в сообщении.