Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է ՀՀ միջնորդությունը և Ադրբեջանին պարտավորեցրել նոյեմբերի 11-ին առևանգված քաղաքացիական 10 անձի մասով տրամադրել տեղեկատվություն մինչև նոյեմբերի 30-ը։ Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջը։
Բացի այդ, հայ 9 ռազմագերու մասով Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել է միջանկյալ միջոց՝ պահանջելով տրամադրել նրանց վերաբերյալ տեղեկատվություն և հայտնել փոխանակման ժամկետների մասին մինչև նոյեմբերի 27-ը:
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հետ ստորագրել է պատերազմը դադարեցնելու մասին հայտարարություն, որի կետերից մեկով նախատեսված է զոհվածների մարմինների և գերիների փոխանակում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գերիների փոխանակման գործընթացը կսկսի մարմինների փոխանակումից հետո։

The European Court of Human Rights has requested that Azerbaijan provide information about 10 Armenians abducted on November 11, the Representative of Armenia before the ECHR said Friday, November 20.
ECHR granted the request by Armenia and applied interim measures against Azerbaijan, urging the country to ensure respect for the Convention rights of the captives and to provide them with necessary and appropriate medical treatment.
It was reported earlier that the 10 people went missing from the road connecting the Armenian town of Goris and the city of Shushi in Nagorno-Karabakh.