Bellingcat հարթակի բաց տվյալների ուսումնասիրությամբ զբաղվող Ալեքսանդր Մաքքիվերը գեոլոկացրել է և պարզել, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Ջաբրայիլ այցի ընթացքում արված տեսանյութի շենքերը երևացել են սիրիացի ահաբեկիչներին պատկերող ավելի վաղ արված լուսանկարներում։
Ավելի վաղ Մերձավոր արևելքի կոնֆլիկտները լուսաբանող ռազմական լրագրող Լինդսի Սնելը թվիթերյան իր էջում գրել էր, որ իր տեղեկություններով Ադրբեջան տեղափոխված սիրիացի զինյալները շարունակում են մնալ այդ երկրում։
Դեռ սեպտեմբերի 27-ից առաջ Հայաստանը հայտարարել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Թուրքիան Ադրբեջան սիրիացի վարձկանների է տեղափոխել։ Թուրքիան և Ադրբեջանը հերքում են այդ լուրերը, մինչդեռ միջազգային մամուլում դրանք հաստատող վկայություններ են հայտնվում։
Պատերազմի առաջին օրվանից մինչ ետպատերազմյան շրջան շարունակում են ի հայտ գալ նոր ապացույցներ, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կռվում էր Թուրքիայի մատակարարած սիրիացի վարձկաններում։

More evidence of Azerbaijan's recruitment of mercenaries has landed online. Bellingcat researcher Alexander McKeever has identified the geographical location of photos taken by Syrian fighters in Nagorno-Karabakh.
Using pictures featuring mercenaries and a screenshot from a video of Azeri President Ilham Aliyev visiting territories his army has captured, McKeever has managed to identify the location as Jabrayil (Jrakan)․
The images of fighters have been spreading on social media from prior to the end of the war. Multiple sources, including the fighters themselves, have published evidence of their participation in hostilities on Azerbaijan's side.
In the war that lasted 44 days, the Turkish armed forces supported Azerbaijan militarily, also by transferring terrorist mercenaries from Libya and Syria to fight against Karabakh. Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Iran and Syria. The Nagorno-Karabakh Defense Army has unveiled footage of the interrogation of two such terrorists captured on the front.