Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի մամուլի ասուլիսի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՀՔԾ խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Քրեական գործը հարուցվել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հատկանիշներով, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Ըստ ՔՕ-ի՝ արարքը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 2-6 տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը 3 տարով:
Հակոբյանը մի շարք հայտարարություններ էր արել սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի մասին՝ խոսելով զենքերի գնման, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումների, զինվորականների գործողությունների մասին։ Ասուլիսից հետո վարչապետի խոսնակը հայտնել էր, որ Հակոբյանի հայտարարություններով պետք է իրավապահները զբաղվեն։
Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր պատերազմը դադարեցնելու մասին Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հետ հայտարարություն ստորագրելու մասին։ Հայտարարությամբ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած բնագծերում, բացի այդ, հայկական կողմը Ադրբեջանին է հանձնում Աղդամը, Քարվաճառը, Բերձորը։ Իսկ շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքով ռուս խաղաղապահներ են տեղակայվում։ Նոյեմբերի 10-ից երկրում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ցույցեր են անցկացվում։

21 Ноябрь 2020 - 12:57 AMT
В Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело на основании материалов, подготовленных по пресс-конференции бывшего начальника Военной контрольной службы министерства обороны Армении, генерал-полковника Мовсеса Акопяна. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь ССС РА Марина Оганджанян.
19 ноября Мовсес Акопян затронул причины недавнего поражения Армении в войне в Нагорном Карабахе, озвучив обвинения в адрес премьер-министра Никола Пашиняна и других. Он заявил, что после начала войны в Карабахе мобилизация не была проведена, и ответственность за это несет премьер-министр Армении, министр обороны, военные комиссариаты и министр территориального управления.
Уголовное дело возбуждено по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА (злоупотребление должностными полномочиями). Ведется расследование, отметила Оганджанян.
Согласно Уголовному кодексу, деяние карается лишением свободы на срок от 2 до 6 лет с лишением осужденного права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до 3 лет.