Հայաստանի մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիր իրականացնող կազմակերպությունները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), 2020-ին էլ հետևողականորեն շարունակել են ենթակառուցվածքների զարգացման աշխատանքները: Գործընկերները ստիպված են եղել փոխել աշխատանքի մեթոդներն ու կայացնել իրավիճակից բխող որոշումներ՝ հուլիսյան դեպքերի, համավարակի, ապա նաև սեպտեմբերին սկսված պատերազմի պատճառով: Աջակցության թիրախն ու նպատակը, սակայն, պահպանվել են: Ավելին, ծրագրում ներառվել են սահմանապահ այնպիսի գյուղեր, որոնք բավականին մեծ վնաս են կրել հուլիսյան պատերազմի հետևանքով:
Պետական սահմանից 1,5 կմ հեռավորությամբ գտնվող Այգեպարն աշնանն է ընդգրկվել ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրում: Լուսադիոդային LED համակարգով փողոցները լուսավորելը կարևոր է տարրական պայմանների ապահովման և բնակիչների անվտանգության ապահովման համար: Ընթացքում են հենասյուների տեղադրման աշխատանքները: Ամեն ինչ արվում է՝ մինչև տարեվերջ գյուղն ամբողջությամբ լուսավորելու համար: Նախատեսված է տեղադրել 25 լուսարձակ և լուսավորել մոտ 900 մ ճանապարհահատված:
«Թշնամու դիրքերից ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա հենասյուների տեղադրման աշխատանքներ են իրականացվում: Դա հեշտ չէ, քանի որ ցանկացած պահի կարող են կրակոցներ լինել: Մենք երեք ամիս առաջ լուրջ վնասներ ենք ունեցել գյուղում: Սակայն, եթե նայենք այդ իրավիճակին, պետք է ոչինչ չանենք: Քանի որ ապրում ենք այս գյուղում, պետք է գործենք. կյանքը շարունակվում է, գյուղից ոչ ոք չի հեռացել: Մենք պետք է կարողանանք ամուր կպնել մեր հողին, ավելի շատանանք և ուժեղանանք, որպեսզի կարողանանք դիմակայել այս արհավիրքին»,-ասել է Այգեպարի վարչական ղեկավարի պաշտոնակատար Արկադի Յամուկյանը:
Տավուշի մարզի սահմանամերձ մեկ այլ՝ Վազաշեն գյուղում ևս փողոցային լույսերի էներգախնայող համակարգ է կառուցվել: Այստեղ էկոնոմ, բայց հիմնականում շատ հին լամպերով լուսավորված է եղել միայն գյուղի կենտրոնական փողոցը: Այժմ, տեղակայված ամենաէներգախնայող LED-երը գյուղի մուտքից հասցրել են մինչև կենտրոն: Ծրագրի վերջին փուլով, տեղադրվել է 40 լուսարձակ, լուսավորվել մոտ 1500 մ ճանապարհ:
«Տարին շատ բարդ խնդիրներ ստեղծեց բոլորիս համար։ Ստիպված եղանք սահմանափակվել հեռավար շփումներով, հաղթահարել բոլորիս նետված լուրջ մարտահրավերն ու խնդիրները։ Սակայն, կար դրված նպատակ և մեր գործընկերների հետ, ավելի վճռական դարձանք` սահմանին ապրող մեր հայրենակիցներին օգտակար լինելու համար։ Լավ, հետևողական աշխատանքն ու անպայման հաջողելու անհրաժեշտությունը պետք է դառնան ապրելակերպ։ Դա են պահանջում ժամանակը, մեր առջև ծառացած խնդիրներն ու ապագան»,֊ – ասել է Վիվա֊-ՄՏՍ-֊ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։ Մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված, ներառյալ՝ LED լուսարձակների տեղակայման աշխատանքներն իրականացվում են գործընկերների կողմից նախապես հաստատված ծրագրի շրջանակներում։
«Շատ բարդ էր պատերազմական իրավիճակում ծրագիր իրականացնելը: Սեպտեմբերին սկսված պատերազմի առաջին մի քանի օրը չենք աշխատել. չէինք պատկերացնում՝ կարո՞ղ ենք շարունակել, թե՞ ոչ: Տրամադրվելն էր շատ բարդ: Կար նաև աշխատուժի որոշակի խնդիր՝ շինարարական կազմակերպությունների մոտ: Հիմնական մասնագետների մի մասը կամավորագրվել և մեկնել էր ռազմաճակատ: Գյուղերից լրացուցիչ աշխատուժի ներգրավմամբ՝ իրականացրել ենք աշխատանքը: Եթե փորձեմ գնահատել՝ ծրագիրը բավականաչափ արագ է իրականացվել»,-ասել է ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը:
Վազաշենում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են: Համակարգը շահագործվել է:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), տարբեր համայնքներում հետևողականորեն շարունակում են ծրագիրը: Աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), the two organizations that have joined to develop infrastructure in Armenian provinces, continue the construction and development works despite the challenges of 2020. Moreover, they have now included in the project the communities that suffered a lot due in the military hostilities in July.
Aygepar, which is situated 1.5 km from state borders, was included in the infrastructure development project in September. The outdoor LED lighting system is an important part of ensuring the basic needs and safety of the local population. Currently, the pillar installation works are in the process. Project implementers put every effort to provide outdoor illumination by the end of the year. 25 lights will be installed in the settlement, which will cover around 900m of road area.
“The pillars are installed only 1.5 km far from the military positions of the enemy. It’s not easy, as you never know when the shooting will start. We had quite serious damages in the village three months ago. Despite the borderland danger, we must develop our village. As long as we live in this village, we need to work and continue our life: nobody left the village after the recent military actions. We need to stand firmly on our land, become more strong and have more people in here, to be able to withstand the coming challenges,” said the acting administrative head of Aygepar settlement Arkadi Yamukyan.
An energy-saving street lighting system has been built in another border village of the Tavush region, Vazashen. Only the central street of the village was lit with efficient, but mostly with very old lamps. Now, the most energy-efficient LEDs have been installed from the village entrance to the center. In the last stage of the project, 40 lights were installed illuminating around 1500 m.
"The year created way too difficult problems for all of us. We had to limit ourselves to communicating remotely and to overcoming the serious challenges and problems we all encountered. Nevertheless, we had a goal, and along with our partners we became more determined to be useful to our compatriots who live on the border. Good and hard work, and the necessity to succeed should turn into a lifestyle. And it is a must required by the time we have, problems we encounter and the future," said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Works on infrastructure development in regions, including installation of LED lights, are implemented in accordance with program preliminary agreed between partners.
"It was very hard to implement the project during wartime. We stopped the working process in the first days of the war, which escalated in September. We did not understand if it was possible to continue working or not. Most of the key specialists volunteered and went to the front. We carried out the work involving additional manpower from the villages. If I try to estimate, the program was implemented fairly quickly,” said the coordinator of the project, Martin Maralchyan.
The construction works are finished in Vazashen and the system is launched. Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) continue the implementation of all projects as planned.