Նոյեմբերի 20-ին Աղամի շրջանի հետ ադրբեջանական կողմին է անցել նաև Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղը, բնակիչներն այդ մասին իմացել են միայն վերջին ժամերին ու դուրս եկել այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական զորքն արդեն համայնքում է եղել։
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Մարիամ Բաբայանն իր էջում պատմել է, թե ինչպես են նոյեմբերի 20-ին գյուղ մտած ադրբեջանցիները գողացել իր հոր՝ համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Բաբայանի մեքենան, ապա գերեվարել նրան ու եղբորը և բաց թողել միայն անմջական հրամանատարի հետ «լեզու գտնելուց» հետո։
Օգտատերը հրապարակավ հարց է ուղղել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, թե որտեղ էր ռուսական զորքն ու ինչու չի կազմակերպվել խաղաղ բնակչության ապահով դուրսբերումը։
Ավելի վաղ նաև համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, թե ինչպես են ադրբեջանցիները ծաղրում ու վիրավորում գյուղը լքել պատրաստվող հայերին։ Տարածված տեսանյութում երևում է, որ Վազգենաշենից մի ընտանիք իրերն է հավաքում ու տեղավորում մեքենայի մեջ, իսկ ցանկապատից այն կողմ ադրբեջանցի զինվորներն են։

20 ноября село Вазгенашен Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) перешло под контроль азербайджанской стороны вместе с Агдамским районом, так как согласно административно-территориальному делению Азербайджана это село находится в Агдамском районе.
При этом жители села узнали об этом только в последние часы и уехали, когда азербайджанская армия уже находилась в общине.
Пользователь Facebook Мариам Бабаян рассказала на своей странице, как азербайджанцы, вошедшие в село 20 ноября, украли машину ее отца, главы общины Андраника Бабаяна, а затем взяли в плен его самого и ее брата и отпустили их только после того, как мужчинам удалось найти общий язык с командиром азербайджанцев.
Пользователь публично спросила премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Арцаха Араика Арутюняна, где в этот момент находились российские миротворцы, и почему не была организована безопасная эвакуация гражданского населения.
В Сети также распространилось видео, на котором азербайджанцы издеваются и оскорбляют армян, готовящихся покинуть село. На распространенном видео видно, что семья из Вазгенашена собирает вещи и загружает их в машину, а по другую сторону забора стоят азербайджанские солдаты.