Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության միջոցով ՀՀ առողջապահության նախարարության դիմումին ի պատասխան Մեծ Բրիտանիայից 7 հոգանոց բուժանձնակազմ է ժամանել Հայաստան՝ 5 շաբաթով կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարին աջակցելու, փոխանցում են UK-Med-ից։
Բժիշկները UK-Med հասարակական կազմակերպությունից են, նրանց՝ ՀՀ գալը հնարավոր է դարձել UK Aid-ի ֆինանսավորմամբ։
Համաճարակների ու արտակարգ իրավիճակների ուղղությամբ մասնագիտացած թիմը ղեկավարում է UK-Med-ի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Վայթվիքը։
Նա նշել է, որ իրենք պատրաստվում են աջակցել հայ բուժաշխատողներին, որոնք ծանր հիվանդների են բուժում, խորհրդատվություն տրամադրել վարակների վերահսկման հարցում՝ պահպանելով բուժանձնակազմի ու պացինետների առողջությունը։
UK-Med-ը Հայաստանին աջակցել է նաև 1988-ի երկրաշարժի ժամանակ։
Հայաստանում նոյեմբերի 24-ի դրությամբ կորոնավիրուսի դեպքերը հասել են 127,522-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 813-ով։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 98,944 է, փաստացի բուժվողներինը` 26,069-ը։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 2002 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 507:

Из Великобритании в Армению прибыла группа из 7 врачей, медсестер и гуманитарных экспертов в области здравоохранения для помощи в борьбе с коронавирусом.
Группа организации UK-Med, обучающей и направляющей медицинские бригады для спасения жизней во время эпидемий, конфликтов и стихийных бедствий, была выслана в Ереван в ответ на запрос из Минздрава Армении через ВОЗ. Медики пробудут в Армении 5 недель.
«Мы будем обеспечивать обучение и поддержку на рабочем месте для тех, кто лечит тяжело больных пациентов, а также консультировать по вопросам инфекционного контроля, чтобы обеспечить безопасность врачей и пациентов», – отметил генеральный директор UK-Med Дэвид Уайтвик.
Отмечается, что Армения занимает особое место в 32-летней истории UK-Med. В 1988 году организация направила небольшую медицинскую команду для оказания помощи после разрушительного землетрясения в Спитаке, в результате которого погибли десятки тысяч человек на севере Армении.
Число случаев коронавируса в Армении 24 ноября достигло 127,522. На данный момент выздоровели 98,44 человека, 2002 умерли от последствий коронавируса, еще 507 зараженных умерли по иным причинам.