Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի ղեկավարների միջև նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված տրանսպորտային ապաշրջափակման քաղաքական պայմանավորվածությունը կարող է փոխել տարածաշրջանի տնտեսական իրավիճակը, տնտեսական զարգացման տրամաբանությունը, հայտարարել է վարչապետ Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Նոյմեբերի 10-ի համատեղ հայտարարությամբ ֆիքսվում էր, որ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են: ՀՀ-ն երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության Սահմանապահ մարմինները:
«Սա շատ կարևոր պահ է, և ես կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մենք պետք է դրա վրա կենտրոնանանք, քանի որ երբ խոսում ենք տնտեսական կայունության մասին ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանում, պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկենք»,-ասել է Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով համաձայնության այդ կետը:
Վարչապետը նշել է, որ այժմ տնտեսական ծանր իրավիճակ է ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհում, և տրանսպորտային ապաշրջափակման այդ քաղաքական համաձայնությունը կարող է ոչ միայն տնտեսական իրավիճակ փոխող ելակետ դառնալ, այլև փոխել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման տրամաբանությունը:
«Հույս ունեմ, որ այն քաղաքական պայմանավորվածությունները, որոնք ամրագրված են հայտարարության մեջ, մենք կկարողանանք կյանքի կոչել: Մասնավորապես, ես նկատի ունեմ տնտեսական ենթակառուցվածքների, երկաթուղիների և այլնի ապաշրջափակումը»,-հայտարարել է վարչապետը:

Политическая договоренность о разблокировании транспортных связей, которая содержится в совместном заявлении лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября, может изменить всю экономическую ситуацию в регионе. Такое мнение высказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью ТАСС.
«Это очень важный момент. И я думаю, что в ближайшем будущем мы должны сконцентрироваться на этом. Потому что, когда мы говорим об экономической стабилизации не только в Армении, но и во всем регионе, мы должны предпринять конкретные шаги», – сказал он, комментируя этот пункт трехстороннего заявления.
Пашинян отметил, что сложная экономическая ситуация характерна сегодня не только для Армении. «Во всех странах региона и во всем мире (ситуация) не очень хорошая, и это связано с пандемией коронавируса. То есть это глобальная проблема, это региональная проблема. И та политическая договоренность, которая есть, о разблокировании транспортных коммуникаций, конечно же, может стать отправной точкой для изменения не только экономической ситуации в регионе, но и всей логики экономического развития в нашем регионе», – сказал он.
Премьер Армении подчеркнул, что рассчитывает на реализацию данного положения. «Я надеюсь, что те политические договоренности, которые зафиксированы в совместном заявлении, нам удастся воплотить в жизнь. В частности, я имею в виду разблокирование экономической инфраструктуры, железных дорог и так далее», – пояснил он.