Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անձամբ է զբաղվում Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների հարցով։
Աբրահամյանը հավելել է, որ պարտավոր ենք զբաղվել գերիների հարցով և ինքն անձամբ ևս զբաղվում է դրանով։
Նա տեղեկացրել է, որ հանդիպում է ունեցել այդ հարցով ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի հետ։ Բացի այդ, ՌԴ նախագահին նամակով դիմել է Ռուսաստանի հայերի միությունը։
«Երբ ՌԴ նախագահն է զբաղվում է այդ հարցով, դա շատ ազդեցիկ է, բայց մենք պետք է հետևողական լինենք, անընդհատ հսկենք, հետևենք ընթացքին և համառ լինենք, որ խնդիրը լուծվի»,- ասել է Աբրահամյանը։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանն ակնհայտ ժամանակ է ձգում մարմինների և գերիների փոխանակման հարցում։ Բեգլարյանն ասել է, որ իրենց վերլուծությամբ՝ ադրբեջանական կողմում մոտ 50-60 ռազմագերի կա:
«Բայց մոտ 30-ի ինքնությունն ենք կարողացել պարզել»,-ասել էր նա։
Նրա խոսքով՝ ապացույցներ կան, որ գերիներին պատկերող ռազմական հանցագործությունների տեսանյութերն ու լուսանկարներն Ադրբեջան պետության ուղիղ կազմակերպման և վերահսկողության հետևանք են: Դրանք հրապարակող էջերն ադրբեջանական պետական մարմինների հետ են կապված։
ՀՀ, ՌԴ, Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած եռակողմ հայտարարության կետերից մեկով կողմերը պետք է փոխանակեն զոհվածների դիերն ու գերիներին։

30 Ноябрь 2020 - 07:02 AMT
Вопросом армянских пленных, находящихся в Азербайджане, лично занимается президент РФ Владимир Путин. Об этом сообщил председатель Союза армян России Ара Абрамян.
Он отметил, что письменно обратился к Путину.
«Мы обязаны заняться этим вопросом. Я встречался с помощником президента по международным вопросам Юрием Ушаковым. Первым делом мы представили эту проблему. Мы написали письмо президенту, получили ответ. Сегодня президент Российской Федерации лично занимается этим, но нам нужно быть последовательными, а не просто чего-то ждать», – сказал Абрамян.
По словам главы САР, в письме Путину они выразили обеспокоенность по поводу того, как Азербайджан реализует положение заявления о военнопленных.
Ранее омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян сообщил, что есть данные о том, что в азербайджанском плену находятся 50-60 армян, из которых идентифицированы лишь 30.