ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ադրբեջանական կողմում գտնվող ռազմագերիների, պատանդների վերադարձի հարցով դիմել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Նախագահ Սարգսյանի նամակում նշվում է, որ Հայաստանի հասարակությունն ու սփյուռքը խիստ անհանգստացած են ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված զինվորների և քաղաքացիական անձանց շուրջ ստեղծված իրավիճակով:
Ըստ Սարգսյանի՝ ՌԴ նախագահի միջնորդությունը մեծ աջակցություն կլինի Ադրբեջանի կողմից գերեվարված մեր զինվորականներին և քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև զոհվածների մարմինները վերադարձնելու չափազանց զգայուն խնդրի լուծման գործում:

Armenian President Armen Sarkissian has sent a letter to Russian leader Vladimir Putin asking him to facilitate the return of Nagorno-Karabakh prisoners of war and captives from Azerbaijan.
Sarkissian said the Armenian society and the Diaspora are deeply concerned about the situation regarding the captivity of soldiers and civilians in Azerbaijan.
According to him, the mediation of the Russian President "will be of great assistance in resolving the extremely sensitive issue of the return of the prisoners of war and captured civilians, as well as the bodies of the victims from Azerbaijan".