ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում և քրեագիտական վարչությունում հանդիպումներ են տեղի ունեցել պատերազմական հանցագործությունների գծով միջազգային փորձագետ, կրիմինալիստ ֆրանսահայ Էլիզ Պողոսյանի և արգելված զինատեսակների կիրառման գծով միջազգային փորձագետ Ժան Լյուկ Մեսաժեի հետ:
Քննարկվել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքների կատարման, արգելված զինատեսակների կիրառման, ինչպես նաև նշված դեպքերի առթիվ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից մեծածավալ փորձաքննությունների նշանակման և իրականացման վերաբերյալ հարցեր, տեղեկացնում է ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Քննարկումների առարկա են միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող մի շարք արարքների, մասնավորապես՝ ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի ծառայողների կողմից գերեվարված հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց սպանության, խոշտանգման, նրանց նկատմամբ դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք դրսևորելու, ռազմական գործողություններում վարձկաններ օգտագործելու վերաբերյալ դեպքերը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա աշխատանքային համագործակցությունը շարունակելու ուղղությամբ։

1 Декабрь 2020 - 08:05 AMT
В главном военном следственном и уголовно-научном управлениях Следственного комитета Армении состоялись встречи с международным экспертом по военным преступлениям, криминалистом Элиз Погосян и международным экспертом в сфере применения запрещенного оружия Жан Люком Месаже. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
В ходе встречи были обсуждены совершенные военно-политическим руководством Азербайджана в ходе развязанной им агрессивной войны в Карабахе действия, считающиеся серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права, применение запрещенного оружия, а также вопросы по назначению и проведению в связи с этими случаями масштабных экспертиз со стороны органа, ведущего производство.
Предметом обсуждения стал также ряд действий, считающихся серьезными нарушениями международного гуманитарного права, в частности: случаи убийства и пыток армянских военнопленных и пленных гражданских лиц служащими ВС Азербайджана в ходе военных действий, проявления к ним жестокого, бесчеловечного и унижающего достоинства отношения, использования в военных действиях наемников.