Հայաստանում դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 135,967-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 843 –ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 46 դեպք է գրանցվել, որից 29-ը՝ կորոնավիրուսից, 17-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 2193 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 559 ։
Ապաքինվել է ևս 1923 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 110,365 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 22,850 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 843 to reach 135,967 on Tuesday, December 1 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1923 more people have recovered, 29 patients have died from Covid-19, while 17 others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2490 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 110,365 people have recovered, 2193 have died from the coronavirus in the country, while 559 others carrying the virus have died from other causes.