Հայաստանում դեկտեմբերի 2-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 137,231-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1264-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է առողջապահության նախարարությունը։
Մահվան ևս 43 դեպք է գրանցվել, որից 35-ը՝ կորոնավիրուսից, 8-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 2228 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 567։
Ապաքինվել է ևս 1430 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 111,795 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 22,641 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1264 to reach 137,231 on Wednesday, December 2 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1430 more people have recovered, 35 patients have died from Covid-19, while eight others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3375 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 111,795 people have recovered, 2228 have died from the coronavirus in the country, while 567 others carrying the virus have died from other causes.