Կոնգրեսի Սենատի անդամներ Ռոբերտ Մենենդեսը և Ռոբ Պորտմանը համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն պետք է օգնություն ցուցաբերի Լեռնային Ղարաբաղին, որը տուժել է հումանիտար ճգնաժամից։
Նրանք կոչ են արել ֆինանսական միջոցներ հատկացնել 2021թ․ ֆինանսական տարվա հատկացումների մասին օրինագծի շրջանակում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Մենենդեսն ու Պորտմանն «ընդգծել են, որ ճգնաժամը լուրջ է և ամերիկյան օգնությունը շատ կարևոր է»։ Ըստ սենատորների, հումանիտար իրավիճակը Հարավային Կովկասում սարսափելի է և ձմռան հետ միայն կվատթարանա։ Նրանք նշել են, որ կորոնավիրուսի տարածումը և «Թուրքիայի կողմից աջակցվող հակամարտությունն Ադրբեջանի և ՀՀ միջև, որի հետևանքով մեծ վնաս է հասցվել տարածաշրջանի ենթակառուցվածքներին և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության կեսից ավելին տեղահանվե էլ, որից 90 տոկոսը կանայք և երեխաներ են»։
Սենատորները նաև խնդրել են ֆինանսական միջոցներ հատկացնել տրածաշրջանում ականազերծման և չպայթած զինամթերքի վնասազերծման համար։
«ԱՄՆ-ն պետք է շարունակի հումանիտար աջակցության մեր ավանդույթը նրանց, ով առավել դրա կարիքն ունի, օրինակ՝ հազարավոր էթնիկ հայերի, որոնք ստիպված են եղել լքել տները կամ տուժել են բռնությունից»,-ասել են սենատորները։

U.S. Senators Bob Menendez and Rob Portman called for allocating budget funds to address a humanitarian crisis in caused by Azerbaijan's aggression against the Armenians of Nagorno-Karabakh.
In a letter to the Senate Appropriations Committee on Tuesday, December 1, they asked for "robust funding in the final FY21 appropriations bill."
"The humanitarian situation in the south Caucasus is dire, and it will only grow worse as winter approaches," the Senators argued in the letter. "The fighting may have stopped, but the damage it caused will continue to cost lives without robust action by the international community."
They said that the recent Turkish-backed conflict has displaced more than half of Nagorno-Karabakh's ethnic Armenian population, including 90 percent of the region's women and children.
In addition to requesting robust funding for rehabilitation services in Nagorno-Karabakh, Menendez and Portman also asked the Senate to appropriate specific funds for clearing mines and unexploded ordnance in the area.