Իսպանիան ավարտել է ԵՄ-ՀՀ համաձայնագրի վավերացումը, ասվում է ԱԳՆ մամուլի խոսնակի ֆեյսբուքյան էջում։
Նոյեմբերի 30-ին Իսպանիան հայտնել է Եվրոպական խորհրդի և ԵՄ խորհրդի Գլխավոր քարտուղարությանը Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտին հասցնելու վերաբերյալ։
2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում, ստորագրվել է Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագիրը: Համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները տևել են երկու տարի։ Այն նախաստորագրվել է 2017-ի մարտի 21-ին: Նախաստորգրված համաձայնագրի տեսքտը ավելի ուշ ներկայացվել է հանրության դատին, որը հիմնականում դրական է գնահատվել փորձագիտական շրջանակների կողմից: Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումով Հայաստանում նոր բարեփոխումների սկիզբ է կդրվի:

Испания завершила внутригосударственные процедуры по ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«30 ноября 2020 года Испания известила Генеральный секретариат Евросовета и Совета ЕС о завершении необходимых процедур по ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС», – говорится в сообщении.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом подписано в Брюсселе 24 ноября 2017 года. Парламент Армении ратифицировал соглашение 11 апреля 2018 года.