Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն Արցախի ճանաչման հրատապ անհրաժեշտության մասին բանաձև է ընդունել 188 կողմ և 3 դեմ ձայնով, տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևում նաև արձանագրվում են Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով խաղաղության գործընթացը ձախողելու և Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների տեղակայման փաստերը։
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունել է բանաձևը Սենատի կայացրած որոշումից մեկ շաբաթ անց։
Նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Սենատն ընդունել է Արցախի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևը՝ 305 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին» վերնագրված բանաձևով կոչ է արվում Ֆրանսիայի կառավարությունը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու համար: Կառավարության ներկայացուցիչը՝ Ֆրանսիայի արտգործնախարարի տեղակալը, առարկել է բանաձևի ընդունմանը, քանի որ, նրա պնդմամբ, միակողմանիորեն ընդունված նման որոշումը կարող է արդյունավետ չլինել Արցախի կարգավիճակի որոշման համար։

Национальнaя ассамблея – нижняя палата парламента – Франции 188 голосами «за» и 3 – «против» приняла резолюцию, в которой подчеркивается срочная необходимость признания Нагорного Карабаха. Об этом сообщает посольство Армении во Франции.
В резолюции также были зафиксированы факты срыва мирного процесса Азербайджаном военным путем и размещения наемников из террористических группировок в Нагорном Карабахе при поддержке Турции.
В представленном тексте в качестве приоритета упоминается «острая необходимость достижения окончательного урегулирования конфликта, гарантирующего стабильную безопасность пострадавшего гражданского населения и осуществление процесса мира и признания Нагорного Карабаха».
Резолюция принята через неделю после исторического решения Сената Франции о необходимости признания Республики Арцах.
Сенат (верхняя палата парламента) Франции 25 ноября проголосовал за резолюцию по признанию Нагорного Карабаха. Резолюцию совместно предложили рассмотреть депутаты правой партии «Республиканцы», центристы (фракция UDI-Union centriste), Соцпартия, фракция CRCE (в основном, состоящая из коммунистов) и экологисты.
Резолюции Французского сената носят рекомендательный характер, и исполнительная власть может принять их к сведению, но не обязана выполнять.