ԱՄՆ-ն կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար վերսկսել աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Սթիվեն Բիգանը ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ հանդիպմանը։
«Մենք կոչ ենք անում ՀՀ և Ադրբեջանի կառավարություններին վերսկսել աշխատանքը Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի տևական և խաղաղ հանգուցալուծման»,- ասել է Բիգանը տեսակապով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա` «հակամարտությունը չի կարող ռազմական դաշտում հանգուցալուծվել, և, թեև տեսանելի է կրակի դադարեցումը, դա միայն առաջին քայլն է»։

The United States is calling on Armenia and Azerbaijan to continue their work with the Minsk Group in order to reach a lasting, peaceful end to the Nagorno-Karabakh conflict, U.S. Deputy Secretary of State Stephen Biegun said at the OSCE Ministerial Council Plenary Session on Thursday, December 3.
"We urge the governments of Armenia and Azerbaijan to resume work with the Minsk Group co-chairs to reach a lasting, peaceful end to the Nagorno-Karabakh conflict. This dispute will not be resolved on the battlefield," Biegun said.
"We welcome the cessation of hostilities, but this is only the first step. Any enduring solution must be based on the principles in the Helsinki Final Act."