ԱՄՆ-ն կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար վերսկսել աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Սթիվեն Բիգանը ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ հանդիպմանը։
«Մենք կոչ ենք անում ՀՀ և Ադրբեջանի կառավարություններին վերսկսել աշխատանքը Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի տևական և խաղաղ հանգուցալուծման»,- ասել է Բիգանը տեսակապով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա` «հակամարտությունը չի կարող ռազմական դաշտում հանգուցալուծվել, և, թեև տեսանելի է կրակի դադարեցումը, դա միայն առաջին քայլն է»։

4 Декабрь 2020 - 09:52 AMT
США призвали Армению и Азербайджан возобновить работу с Минской группой ОБСЕ для урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявил на министерской встрече ОБСЕ первый замгоссекретаря США Стивен Биган.
«Мы призываем правительства Армении и Азербайджана возобновить работу с сопредседателями Минской группы для достижения продолжительного и мирного решения ситуации в Нагорном Карабахе», – сказал Биган по видеосвязи на проходящем 3 декабря заседании министров иностранных дел ОБСЕ, пишет РИА Новости.
По его словам, «этот конфликт не может быть решен на поле боя, и хотя мы приветствуем прекращение огня, это лишь первый шаг».