ՌԴ-ն չի փոխել իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ, ինչպես և մյուս երկրները։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ հավելելով, որ այդ տարածքի պատկանելությունը վաղուց որոշված է ԱԽ բանձևերով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Այդ տարածքի պատկանելությունը որոշված է Անվտանգության խորհրդի բանաձևերով բավականին վաղուց։ Այդ ամենը նշված է ԱԽ բանաձևերում։ ՌԴ-ն ոչինչ չի փոխել։ Ոչ մի երկիր էլ չի փոխել»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե փոխել է արդյոք ՌԴ-ն վերաբերմունքը Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում պատերազմից և եռակողմ հայտարարությունից հետո։
«Նախագահ Պուտինը ևս ասել է, որ Ղարաբաղը որպես այդպիսին չի ճանաչվել, չի ճանաչվել նույնիսկ Հայաստանի կողմից։ Այդ մասին ասել է նախագահ Պուտինը»,-նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

The "ownership" of Nagorno-Karabakh's territory has long been determined in the resolutions of the United Nations Security Council, Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters on Friday, December 4, RIA Novosti reports.
"The ownership of this territory is determined by the resolutions of the Security Council. Russia has not changed anything. In fact, not a single country has made any changes," Peskov said when asked whether Russia's stance on the status of Karabakh has changed after the war.
"And President [Vladimir] Putin said that Karabakh itself has not been recognized, not even by Armenia itself."