Հայաստանում դեկտեմբերի 5-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 140,959-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1267-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է առողջապահության նախարարությունը։
Մահվան ևս 35 դեպք է գրանցվել, որից 32-ը՝ կորոնավիրուսից, 3-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության հետևանքով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 2309 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 586։
Ապաքինվել է ևս 1076 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 116,066 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 21,998 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1267 to reach 140,959 on Saturday, December 5 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1076 more people have recovered, 32 patients have died from Covid-19, while three others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3305 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 116,066 people have recovered, 2309 have died from the coronavirus in the country, while 586 others carrying the virus have died from other causes.