Ընդդիմադիր 17 կուսակցության գործիչները մինչև դեկտեմբերի 8-ը՝ ժամը 12:00-ն, ժամանակ են տվել, որպեսզի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական տա և հեռանա, հակառակ դեպքում ամբողջ երկրով անհնազանդության ակցիաներ են սկսելու, հայտարարել է Հայ Հեղափոխական դաշնակցությունից Իշխան Սաղաթելյանը, փոխանցում է Ա1+-ը։
Նա հայտարարել է, թե սրանք վերջին ժամերն են, որ Փաշինյանը բնակվում է կառավարական ամառանոցում, իսկ ընդդիմադիրները միայն մի պահանջ ունեն՝ նրա հրաժարականը։
«Մենք 2 հարց կարող ենք քննարկել․ Նիկոլի հեռացման օրը և ժամը և երկրորդ, խոստանանք, որ ժողովուրդն իր հետ ֆիզիկական հաշվեհարդար չի տեսնելու»,- հայտարարել է Սաղաթելյանը։

The Armenian opposition has given Prime Minister Nikol Pashinyan until noon on December 8 to step down, Ishkhan Saghatelyan from Dashnaktsutyun (Armenian Revolutionary Federation) party told rally goers on Saturday.
Saghatelyan said if Pashinyan fails to comply with the demand, the opposition will organize a civil disobedience campaign across the country, A1Plus reports.
"There are two issues we can discuss: first – the day and hour of his departure, and second – the promise that the people will not take revenge on him," Saghatelyan said.
Ever since Pashinyan signed a trilateral statement on the cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh and agreed to cede significant chunks of territory to Azerbaijan, 17 opposition parties and their supporters have been rallying to demand his resignation.