ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը, անդրադառնալով համացանցում դեկտեմբերի 7-ին տարածված ձայնագրությանը ՀԱՊԿ փակ նիստից, հայտարարել է, որ ձայնագրության հրապարակումն ընդունում է որպես փաստ և զերծ է մնում մեկնաբանություններից։
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել էր Սերժ Սագսյանի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի զրույցից մի հատված, որտեղ Սարգսյանը հայտնում է, թե պատրաստ է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին $6 մլրդ տալ, միայն թե նա հրաժարվի Արցախի 7 շրջանի պահանջից։
«Տելեգրամյան ալիքներից մեկով տարածված ձայնագրության վերաբերյալ ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը բազմաթիվ հարցումներ է ստացել լրատվամիջոցներից, որոնք ցանկանում են պարզել՝ արդյո՞ք իրականությանը համապատասխանում է ձայնագրության մեջ պարունակվող քննարկումը, ե՞րբ է այն տեղի ունեցել, որտե՞ղ, և ինչո՞ւ մինչև հիմա ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այդ մասին չի խոսել:
Հասկանալի չէ, թե ինչպես է դեռևս 2016թ. հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի՝ նեղ կազմով նախագահների հանդիպման ոչ հրապարակային զրույցը հայտնվել համացանցում: ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը ձայնագրության հրապարակումն ընդունում է որպես փաստ և զերծ է մնում մեկնաբանություններից` նկատի առնելով այն հանգամանքը, որ փակ ձևաչափով անցկացված նիստերը մեկնաբանման ենթակա չեն, ինչպես չեն եղել մինչ այժմ»,- ասվում է ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի հայտարարության մեջ:

An audio recording from a conversation between former Armenian Presidents Serzh Sargsyan and Belarusian leader Alexander Lukashenko about the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict has leaked online.
In the audiotape published by the Telegram Channel Baghramyan 26, Lukashenko is heard claiming that Azerbaijan "has offered $5 billion" to Armenia for the implementation of "the first phase" of the settlement of the Karabakh conflict. Sargsyan says then that he is ready to give "$6 billion to Azerbaijan" but is interrupted by Lukashenko.
Sargsyan's office revealed on Tuesday that the recording is from a non-public conversation the two had during the CSTO Collective Security Council’s narrow-format presidential meeting in Yerevan on October 14, 2016.
"The office of the Third President of the Republic of Armenia accepts the publication of the recording as a fact and will refrain from commenting on a closed-door meeting just as it has been the case until now," Sargsyan's office added.