8 Դեկտեմբեր 2020 - 11:39 AMT
Դեկտեմբերի 7-ին ավելի քան 770 փախստական է վերադարձել Ստեփանակերտ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Ընդհանուր առմամբ Արցախ է վերադարձել ավելի քան 34,500 փախստական։
«Ռուս խաղաղապահներն ուղեկցել են փախստականներին տեղափոխող ավտոբուսները, որոնք վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղ Հայաստանի տարածքից։ Մեկ օրում Ստեփանակերտ է ժամանել 778 մարդ։ Ավտոբուսների երթևեկն իրականացվել է ռուս խաղաղապահների և ռազմական ոստիկանության ուղեկցությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա մշտադիտարկում են իրականացնում, հումանիտար օգնություն և կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանում 23 դիտակետում։

Автобусами из Еревана в Степанакерт 7 декабря было доставлено 778 перемещенных жителей Нагорного Карабаха. Движение автобусов осуществлялось в сопровождении патрулей российского миротворческого контингента и военной полиции, сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
Всего в Нагорный Карабах в места постоянного проживания уже вернулось более 34,500 беженцев.
«Военнослужащими российского миротворческого контингента обеспечивается безопасное возвращение граждан в места их постоянного проживания, оказывается гуманитарная помощь, восстанавливаются объекты гражданской инфраструктуры», – говорится в сообщении.