ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պլանավորել են շաբաթ-կիրակի (դեկտեմբերի 12-13) այցելել Հայաստան և Ադրբեջան։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ֆիլիպ Ռիքերը:
Asbarez-ի փոխանցմամբ՝ Ռիքերն ասել է, որ իրենք մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի հարցում Թուրքիայի դերակատարությամբ (օտարերկրացի զինյալների և զենքի մատակարարում) և շարունակում է հարցեր ունենալ պատերազմը դադարեցնելու նոյեմբերի 10-ի լույս գիշերվա համաձայնության շուրջ։ Նրա խոսքով՝ այս հարցերը Թուրքիայի և Ռուսաստանի հետ երկխոսության օրակարգում են։
Ըստ Ռիքերի՝ իրենք մնում են այն դիրքորոշմանը, որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և բանակցային գործընթացին նպաստելու համար համանախագահները կայցելեն Բաքու և Երևան։
ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ երկրներն են Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնության է եկել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ առան իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվեցին ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում: Պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը տարածքային կորուստներ ունեցավ որոշ ուղղություններով, այդ թվում կորցրեց Շուշին։ Բացի այդ, ըստ եռակողմ հայտարարության, հայկական կողմը հետ քաշեց զորքերը Աղդամից, Քարվաճառից, Քաշաթաղից (Լաչինից)։

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ на выходных (12-13 декабря) планируют посетить Армению и Азербайджан. Об этом заявил исполняющий обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филип Рикер на брифинге для членов Комиссии по безопасности и сотрудничеству в Европе (Хельсинкской комиссии) при Конгрессе США.
Рикер сообщил, что сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Эндрю Шофер «отправится в эти выходные с другими сопредседателями в обе столицы – Баку и Ереван, чтобы посмотреть, где мы можем вернуть сопредседателей в роли, чтобы попытаться продвинуться к дипломатическому решению карабахского конфликта, пишет Asbarez.
По его словам, Вашингтон продолжает призывать Ереван и Баку к урегулированию карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Рикер также отметил, что Соединенные Штаты обеспокоены ролью Турции в карабахской войне и по-прежнему имеют вопросы относительно соглашения, положившего конец боевым действиям в Карабахе.
«Мы выразили озабоченность по поводу роли Турции, привезенных иностранных боевиков, поставки оружия. Эти вопросы вызывают озабоченность и остаются частью нашего диалога с Турцией и Россией», – заявил он.
Рикер добавил, что США приветствуют прекращение боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта и сожалеют о жертвах.
«Мы продолжаем подчеркивать, что у этого давнего конфликта нет военного решения», – сказал Рикер, добавив, что решение должно быть достигнуто за столом переговоров.