Ստեփանակերտի տարածքի և արվարձանների կեսից ավելին մաքրվել է պայթուցիկ առարկաներից։
ԱԻ ծառայության սակրավորական խմբերը Մարտակերտ քաղաքում հայտնաբերել են «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգից արձակված ռումբեր։ Դրանք կոչնչացվեն։
«Ականազերծվել է Ստեփանակերտի կեսից ավելին։ Հեկտարներով հստակ չեմ կարող ասել, բայց կեսից ավելին մաքրվել է։ Հիմա աշխատում ենք ծայրամասում»,-ասել է Արցախի Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի տնօրեն Սամվել Մեսրոպյանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա` Ստեփանակերտի կենտրոնն ամբողջությամբ վնասազերծված է պայթուցիկներից:
«Մասնավոր հատվածի կեսից ավելին վնասազերծված է։ Այս շրջանը խիտ է բնակեցված, պետք է մաքրել, քանի որ մարդիկ վերադառնում են արդեն»,- ասել է նա։
Նա հույս է հայտնել, որ քաղաքն ամբողջությամբ կհաջողվի ականազերծել մինչև տարեվերջ, որից հետո աշխատանքները կշարունակվեն Մարտունու շրջանում, իսկ հետո՝ Մարտակերտի։

Sappers have cleared more than half of the territory of Stepanakert, Nagorno-Karabakh from explosives over the past weeks, they hope to complete the work by the end of this year, Director of the Center for Humanitarian Demining Samvel Mesropyan said Wednesday, December 9, RIA Novosti reports.
According to him, the center of Stepanakert has been completely cleared from ammunition that landed there during the recent conflict in Karabakh.
"This is a densely populated area, it needs to be cleared, as people are returning already," Mesropyan said.
"Hopefully, we clear the area by the end of the year. We must finish in Stepanakert, and then move to Martuni and Martakert regions."