ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ Ադրբեջանից Հայաստան տեղափոխված երեք գերու հետ միասին հայկական կողմին է փոխանցվել նաև մեկ այլ տարեց անձի մարմինը, որը մահացել է գերության մեջ՝ դեռևս անհայտ հանգամանքներում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
Հայկական կողմին փոխանցված գերիները տարեց քաղաքացիական անձինք են, որոնք մնացել էին իրենց բնակավայրերում ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ: Նրանք հայկական կողմին են փոխանցվել առաջնահերթության սկզբունքով, առողջական լուրջ խնդիրներ ունենալու պատճառով։
Նշված անձանց հարազատներն արդեն պատշաճ կերպով տեղեկացվել են նրանց վերադարձի մասին:
«ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ համադրում ենք մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր աշխատանքները, որոնց շրջանակում համապատասխան գործողություններ ենք կատարելու վերադարձված անձանց իրավունքներին առնչվող հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Մենք նաև շարունակում ենք համատեղ ջանքերը գերիների ու անհայտ կորածների վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման ու վերլուծության և պետական լիազոր մարմիններին հնարավորինս աջակցելու, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կառույցներում առնչվող հարցերի բարձրացման ուղղությամբ», – ասվում գրառման մեջ։

Azerbaijan on Wednesday, December 9 returned the body of an elderly civilian captive who died in an Azerbaijani prison in unknown circumstances, Nagorno-Karabakh (Artsakh) Human Rights Defender Artak Beglaryan revealed Wednesday.
Three elderly civilians were returned to the Armenian side from Azerbaijan as they have serious health issues, Beglaryan added.
The Human Rights Defender said their return was arranged with the mediation of the Russian peacekeeping force. He said the civilians were captured because they hadn't managed to leave their settlements before the arrival of the Azerbaijani army.
Although the sides have approved the "all in exchange for all" principle when it comes to the swap of prisoners of war and captives, Azerbaijan drags the process for unknown reasons. Videos showing the inhuman treatment of the Armenian POWs and their execution have been spreading online for months already.