Պատերազմի հետևանքով անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքնեին, մինչ գործող օրենքով նրանց կարգավիճակի հստակեցումը, առավելագույնը 6 ամիս ժամկետում յուրաքանչյուր ամիս 300,000 դրամ աջակցություն կտրամադրվի, նույն աջակցությունից կօգտվեն նաև գերիների ընտանիքները, հայտարարել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը։
Գործընթացը կազմակերպվելու է Զինծառայողների կյանքին և առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի կողմից՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ այդ հիմնադրամն է հետագայում շահառու դառնալու դեպքում շարունակելու փոխհատուցման տրամադրումը։
Բյուջեից տրամադրվող աջակցությունը կկազմի 500 մլն դրամ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, որ ըստ ՀՀ օրենսդրության` անհետ կորած զինծառայողները ևս համարվում են հիմնադրամի շահառու, բայց քանի որ կարգավիճակի ճշգրտումը մոտ 1 տարի է պահանջում (այժմ աշխատանք է տարվում այս ժամկետը կրճատելու համար), յուրաքանչյուր զինծառայողի ընտանիք ամսական կստանա 300,000 դրամ՝ մինչև հիմնադրամի հետ «հարաբերությունները հստակցեվեն»։
«Եթե պարզվի, որ զինծառայողները հիմնադրամի շահառու են, բյուջեից վճարված գումարը կհաշվանցվի, այսինքն՝ կնվազեցվի այն գումարից, որը պետք է ստանային։ Եթե պարզվի, որ շահառու չեն, սա կլինի անհատույց աջակցություն։ Ծրագրում ներառված են նաև գերիների ընտանիքները»,-ասել է Փաշինյանը։

10 Декабрь 2020 - 11:35 AMT
Правительство Армении одобрило программу содействия семьям военнослужащих, пропавших без вести или попавших в плен к азербайджанцам. Об этом заявил министр труда и социальных вопросов РА Месроп Аракелян.
Согласно программе, предлагается ежемесячное финансовое содействие в размере 300,000 драмов (около $600) на одного военнослужащего в течение 6 месяцев до уточнения статуса пропавшего без вести.
Пособие будет выдаваться посредством Фонда по возмещению ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих, принимая за основу данные, полученные из Минобороны РА.
Сумма пособий будет предоставлена бюджетом в размере 500 млн драмов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что согласно законодательству, статус пропавшего без вести должен быть подтвержден судом в течение года.
«Мы решили, что деньги будут перечисляться из бюджета в фонд, чтобы фонд ежемесячно оказывал помощь семьям пропавших без вести в размере 300,000 драмов до выяснения их статуса. Если выяснится, что эти люди являются бенефициарами, эта сумма будет выдаваться, а если окажется, что они не являются бенефициарами, эта сумма будет считаться безвозмездной помощью», – сказал Пашинян.