10 Դեկտեմբեր 2020 - 13:03 AMT
BBC-ն զրուցել է Ադրբեջանից վերադարձած սիրիացի 4 վարձկանի, ինչպես նաև փորձագետների հետ՝ հասկանալու, թե Բաքվի ինչին էին պետք օտարերկրյա վարձկանների ծառայությունները։
«Դեռ օգոստոսն էր, երբ զինյալների կողմից վերահսկվող տարածքներում շշուկներ սկսեցին պտտվել, որ արտերկրում լավ վարձատրվող գործ կա»,- պատմել է զինյալներից մեկը։
Նրա ընկերն ասել է, որ շատ լավ գործ կա, միայն պետք է լինել Ադրբեջանի ռազմական անցակետերում։
Մեկ այլ զինյալ պատմել է, որ իրենց ասել են, թե պետք է սահմանային կետերում հերթապահեն որպես խաղաղապահներ, առաջարկել ամսական $2000՝ «ճակատագրի նվեր»։
Ըստ հեղինակի՝ սիրիացիները տեղակայված են եղել նաև հարավային ուղղությամբ (Ջաբրայիլ), որտեղ երկու կողմից կորուստները ծայրաստիճան շատ են եղել։ Զինյալները, որոնց հետ խոսել է լրագրողը, ընկել են ծանր կրակի տակ։
Վարձկանը պատմել է, որ իրեն մարտի են ուղարկել Ադրբեջան հասնելու հաջորդ օրը։
«Ես և ևս 30 հոգի ուղարկվեցինք ճակատ։ Քայլեցինք 50 մ և մի հրթիռ ընկավ մեր կողքին, ինձ գցեցի գետնին։ Կրակն առանց դադարի տևեց 30 րոպե։ Այդ րոպեները տարիներ էին թվում։ Ես այդ ժամանակ արդեն փոշմանել էի Ադրբեջան մեկնելու համար»,- ասել է նա։
Մեկ այլ սիրիացու խոսքով՝ չգիտեին՝ ինչպես արձագանքել, քանի որ իրենց մեծ մասը վարժանքներ չէր անցել և ռազմական փորձ էլ չուներ։
«Ես տեսել եմ մահացող տղամարդկանց, մյուսներն ինքնամոռաց վազում էին։ Նրանք չէին գիտակցում՝ ինչ է կատարվում, որովհետև բառացիորեն քաղաքացիականներ էին»,- մանրամասնել է նա։
Աղբյուրի բոլոր զրուցակիցները պատմել են, որ պաշտպանիչ շատ քիչ միջոցներ է իրենց տրվել, գրեթե բժշկական օգնություն չեն ստացել։ Իրենց ընկերներից շատերն արնահոսությունից մահացել են այն վերքերից, որոնք ռազմաբժիշկները կարող էին բուժել։
Վաշինգտոնյան CNA վերլուծական կենտրոնի ռազմական վերլուծաբան Միքայել Կոֆմանի կարծիքով՝ վարձկանների ներգրավումը հնարավոր է նպատակ ունենար ադրբեջանական զորքերի կորուստների նվազեցման հարցում, մասնավորապես՝ որոշ տեղերում վարձկանները գրոհի ժամանակ ուղարկվել են առջևից՝ ընկնելով դիմադրության առաջին ալիքի տակ։
Տասնյակ սիրիացիների հետ զրուցած իսրայելցի գիտաշխատող Էլիզաբեթ Ցուրկովը համաձայն է այն տեսակետին, թե սիրիացիներն օգտագործվել են որպես «թնդանոթի միս»։
BBC-ի զրուցակիցներից 2-ն այն մարդկանց թվում էին, որոնք ինչ-որ պահի հրաժարվել են կռվել։ Նրանք պատմել են, որ հրամանատարներն իրենց սպառնացել են Ադրբեջանում բանտարկել 9 ամսով, ապա Սիրիայում ձերբայակալել։
«Սակայն մենք արդեն 500 հոգի կայինք և սկսեցինք ազդեցություն ունենալ նրանց վրա։ Նրանք կազմեցին մեր անունների ցուցակը։ Ապա 6 օրից եկան և ասացին՝ պատրաստվեք, դուք լքում եք։ Նրանցից ոչ մեկը մի դրամ էլ չի ստացել, շատերին նաև չեն վերադարձվել իրենց անձնական իրերը»,- ասել է սիրիացին։
BBC-ին նաև պատմել են, որ վերադառնալիս զինյալ խմբերի հրամանատարները 4 մարդու են սպանել՝ Ադրբեջանում ապստամբություն բարձրացնելու համար։

Four Syrians, who had been enlisting for sentry duties in Azerbaijan, have said that they were unexpectedly thrown into battle against Nagorno-Karabakh, the BBC says in a fresh article.
It was back in August of this year that the rumors started to circulate in rebel-held areas of northern Syria: there was well-paid work to be had overseas.
"I had a friend who told me that there is a very good job you can do, just to be at military checkpoints in Azerbaijan," one man told me. "They told us our mission would be to serve as sentries on the border – as peacekeepers. They were offering $2,000 a month! It felt like a fortune for us," said another, identified in the article as Qutaiba.
Both applied for the job through Turkish-backed rebel factions that make up what's known as the Syrian National Army, a force in northern Syria opposed to President Bashar al-Assad.
In an area where few earn more than $1 a day, the promised salary seemed like a godsend. Thousands of men signed up and travelled to Azerbaijan, via Turkey, on Turkish military transport aircraft. But the work wasn't what it seemed. The men, many of them with no military experience, were being recruited for war – as they soon discovered when they were taken to the front line and ordered to fight.
"I didn't expect to survive," Qutaiba says. "It seemed like a 1% chance. Death was all around us."
Although Azerbaijan and its ally Turkey deny the use of mercenaries, researchers have amassed a considerable amount of photographic evidence, drawn from videos and photographs the fighters have posted online, which tells a different story.
"My first battle began the day after I arrived," says Ismael. "I and about 30 guys were sent to the front line. We walked for about 50m when suddenly a rocket landed near us. I threw myself to the ground. The shelling lasted for 30 minutes non-stop. Those minutes felt like years. It was then I regretted coming to Azerbaijan."
The reason why Azerbaijan would recruit Syrian fighters, according to Michael Kofman, the head of the Russia programme at the CNA military research center in Washington DC, says the goal seems to have been to minimize Azeri troop casualties.
"They took quite a few casualties early on, especially in the south-east, and these mercenaries were essentially used as expendable assault troops to go in the first wave," he says. "They calculated quite cynically that if it turned out these offensives were not successful early on, then it was best these casualties would be among mercenaries not Azerbaijani forces. Nobody cares about mercenaries."
Elizabeth Tsurkov, a fellow at the Centre for Global Policy, also in Washington DC, who has spoken to dozens of Syrians who took part in the conflict, agrees that they were "used as cannon fodder".
"They're cheap. They can be rushed to the front line with very little preparation, as was the case in Azerbaijan – essentially people to whom you can strap a Kalashnikov and tell, 'Go capture that hill, go capture that forest,'" she says.