ՀՀ-ից և Ադրբեջանից լոլիկի և այլ պտուղբանջարեղենի ներկրումն արգելելու մասին որոշումը կայացվում է համապատասխան գերատեսչությունում և Կրեմլի իրավասությունից դուրս է։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Բնականաբար, դա արվում է կառավարության հետ գործակցությամբ և կան հստակ չափանիշներ, որոնց հիման վրա էլ ընդունվում են այդ որոշումները։ Գիտեք, որ այդ որոշումները կապված են վիրուսների հետ, և պանդեմիայի պայմաններում, բնականաբար, դա առանձնահատուկ ուշադրության է արժանանում։ Կրեմլի հետ գործողությունները համաձայնեցնելու կարիք չի առաջանում»,- ասել է Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռոսսելխոզնադզորը դեկտեմբերի 10-ից արգելել է Ադրբեջանից խնձորի և լոլիկի ներմուծումը ՌԴ ՝ վնասատուների առկայության պատճառով։ Դեկտեմբերի 14-ից նույն գերատեսչությունն արգելել է լոլիկի և պղպեղի ներմուծումը ՌԴ ՀՀ Արմավիրի մարզից։

Решение запретить ввоз томатов и другой плодоовощной продукции из Армении и Азербайджана принимается профильным ведомством и не относится к компетенции Кремля. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Естественно, это все делается во взаимодействии с кабинетом министров, и есть четкие критерии, по которым принимаются эти решения. Вы знаете, что эти решения связаны с вирусами, и в условиях пандемии, конечно, на это обращается особое внимание. Поэтому у него нет такой обязанности – согласовывать с Кремлем свои действия», – отметил Песков, пишут «Ведомости».
Ранее Россельхознадзор запретил с 10 декабря ввоз в Россию яблок и томатов из Азербайджана. В продуктах были найдены южноамериканская томатная моль и восточная плодожорка. С 14 декабря запрещен ввоз томатов и перца из Армавирской области Армении. В армянской продукции был найден вирус мозаики пепино.