11 Դեկտեմբեր 2020 - 06:27 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահների հակահայկական հայտարարություններին, նշել է, որ քաղաքական մակարդակով արվող հայտարարությոնները չպետք է խաչ քաշեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար գործադրված ջանքերի վրա, այլ պետք է նպաստեն ԼՂ-ում կյանքի կարգավորման ջանքերին։
«Շատ մեծ ջանքեր են գործադրվել, շատ բան է արվել։ Եկեք հիշենք, թե որքան կյանք է զոհաբերվել։ Եվ քաղաքական հայտարարությունները չպետք է այդ ամենի վրա խաչ քաշեն»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ Զախարովայի` Մոսկվան ելնում է նրանից, որ իրավիճակը տարածաշրջանում շատ բարդ է և շատ ջանքեր են գործադրվել կյանքը խաղաղ հուն վերադարձնելու և մարտական գործողությունները դադարեցնելու համար։
«Մեծ աշխատանք է կատարվել կողմերին բանակցությունների սեղանի մոտ նստեցնելու, փախստականների վերադարձը, ենթակառուցվածքների վերականգնումը սկսելու համար»,-ասել է նա։
«Սա շատ մանրակրկիտ աշխատանք է։ Քաղաքական հայտարարությունները պետք է նպաստեն հենց այս գործընթացներին»,-ասել է դիվանագետը։

Заявления на политическом уровне должны способствовать созданию всех необходимых условий для нормализации жизни в Нагорном Карабахе, а не перечеркивать приложенные усилия по урегулированию конфликта. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя антиармянское заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева во время парада победы в Баку.
«Очень много усилий было потрачено, очень много сил был вложено. И давайте помнить о том, что очень много жизней было отдано. Ни одни политические заявления не должны все это перечеркнуть», – сказала она, пишет ТАСС.
По словам Захаровой, Москва исходит из того, что ситуация в регионе очень непростая и много усилий было сосредоточено на том, чтобы вернуть ее в мирное русло и остановить боевые действия. Большая работа была проведена для того, чтобы усадить стороны за стол переговоров и запустить сложнейшие процессы по возвращению беженцев, восстановлению инфраструктуры, созданию предпосылок и условий для нормализации жизни в данном регионе во всех сферах, добавила она.
«Эта работа чрезвычайно кропотливая. Мы исходим из того, что политические заявления должны способствовать именно этим процессам», – указала дипломат.