11 Դեկտեմբեր 2020 - 11:19 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն է տվել տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարթակի ստեղծման մասին Բաքվի գաղափարին, ուր պետք է մտնեն ՌԴ-ն, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Իրանը, Վրաստանը և Հայաստանը։ Այդ մասին Էրդողանն ասել է Ադրբեջանից վերադառնալիս ինքնաթիռում տված հարցազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պուտինը դրական վերաբերվեց այդ գաղափարին։ Հեռախոսազրույցի ժամանակ նա հարցրեց իմ կարծիքը։ Ես պատaսխանեցի, որ երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դրական վերաբերվեց, ապա կարևոր է, որ ես էլ դրական վերաբերվեի։ Այս թեմայում նույնիսկ Վրաստանն օրակարգ մտավ»,- մեջբերել է էրդողանի խոսքերը Haberturk-ը։
Էրդողանը հայտնել է, որ եթե Երևանը միանա հարթակին, ՀՀ և Թուրքիայի հարաբերություններում «կարող է նոր էջ բացվել»։
Մինչդեռ դեկտեմբերի 10-ին զորահանդեսի ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, որ Բաքվի պայքարը «թշնամի Հայաստանի հետ» չի ավարտվել; Նա ասել է նաև, որ զորահանդեսի օրn Էնվեր փաշայի «հոգու լուսավորվելու օրն է»։
Դեկտեմբերի 10 Իլհամ Ալիևը թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններից հետո Բաքուն և Անկարան պետք է համագործակցության նոր բազմակողմ հարթակ ձևավորեն։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с утверждением, что российский лидер Владимир Путин поддержал идею Баку о создании платформы для обеспечения региональной безопасности, в которую могут войти Россия, Турция, Азербайджан, Иран, Грузия и Армения. Об этом турецкий президент сообщил в интервью журналистам на борту своего самолета во время возвращения из Азербайджана.
«Господин Путин к этой идее относится положительно. В телефонном разговоре он спросил, какое у меня мнение на этот счет. Я ему ответил, что после того как (президент Азербайджана Ильхам) Алиев отнесся к этому положительно, то важно, что бы и я к тому относился положительно. В этой теме даже Грузия вышла в повестку дня», – заявил Эрдоган, пишет ТАСС.
Кроме того, Эрдоган сообщил, что в случае присоединения Еревана к этой платформе, в отношениях между Турцией и Арменией «может быть открыта новая страница».
10 декабря президент Азербайджана Ильхам Алиев по итогам переговоров с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом заявил, что Баку и Анкара должны сформировать новую многостороннюю платформу сотрудничества в регионе после завершения военных действий в Нагорном Карабахе.