11 Դեկտեմբեր 2020 - 11:19 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն է տվել տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարթակի ստեղծման մասին Բաքվի գաղափարին, ուր պետք է մտնեն ՌԴ-ն, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Իրանը, Վրաստանը և Հայաստանը։ Այդ մասին Էրդողանն ասել է Ադրբեջանից վերադառնալիս ինքնաթիռում տված հարցազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պուտինը դրական վերաբերվեց այդ գաղափարին։ Հեռախոսազրույցի ժամանակ նա հարցրեց իմ կարծիքը։ Ես պատaսխանեցի, որ երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դրական վերաբերվեց, ապա կարևոր է, որ ես էլ դրական վերաբերվեի։ Այս թեմայում նույնիսկ Վրաստանն օրակարգ մտավ»,- մեջբերել է էրդողանի խոսքերը Haberturk-ը։
Էրդողանը հայտնել է, որ եթե Երևանը միանա հարթակին, ՀՀ և Թուրքիայի հարաբերություններում «կարող է նոր էջ բացվել»։
Մինչդեռ դեկտեմբերի 10-ին զորահանդեսի ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, որ Բաքվի պայքարը «թշնամի Հայաստանի հետ» չի ավարտվել; Նա ասել է նաև, որ զորահանդեսի օրn Էնվեր փաշայի «հոգու լուսավորվելու օրն է»։
Դեկտեմբերի 10 Իլհամ Ալիևը թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններից հետո Բաքուն և Անկարան պետք է համագործակցության նոր բազմակողմ հարթակ ձևավորեն։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has claimed that Russian President Vladimir Putin has supported Azerbaijan's proposal to create a platform for ensuring regional security, which could include Russia, Turkey, Azerbaijan, Iran, Georgia and Armenia, TASS reports.
"Mr. Putin has reacted to the idea positively. In a telephone conversation, he wanted to know about my opinion. I told him that after [President of Azerbaijan Ilham] Aliyev reacted positively to this, it is important that I, too, react positively. Even Georgia is now on the agenda," Erdogan said.
"I would also like to attach significance to this platform [meant to maintain regional security] mentioned by my brother [Aliyev]. This platform can unite Russia, Turkey, Azerbaijan, Iran, Georgia and, if it agrees to join, Armenia."
Speaking to reporters on board his plane during his return from Azerbaijan, Erdogan said Putin's approach has played a "significant role" in the Nagorno-Karabakh settlement process.