12 Դեկտեմբեր 2020 - 09:58 AMT
ԼՂ-ում հակամարտության կարգավորման ձևաչափի ընտրությունն Ադրբեջանն ու ՀՀ-ն պետք է կատարեին՝ դրանով էլ պայմանավորված է եռակողմ հայտարարության մասնակիցների կազմը և այն, որ Իրանի խաղաղ կարգավորման պլանն ուշադրությունից դուրս մնաց։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Հիմա պետք չէ մտածել, թե ով, երբ հասցրեց կամ չհասցրեց օգնել կարգավորմանը։ Ընդգծեմ, որ ձևաչափն ընտրել են Ադրբեջանն ու Հայաստանը։ Հենց դրանով, և ոչ թե ինչ-որ այլ հանգամանքով էր պայմանավորված հայտարարության մասնակիցների կազմը։ Ոչ մի փորձ դա անելու Իրանի, կամ Թուրքիայի հաշվին չի եղել և չէր կարող լինել։ Հիմա կարևոր է մտածել, թե ինչպես ավարտին հասցնել բոլոր պայմանավորվածությունները և հակամարտության տարածաշրջանը վերածել գոյակցության, իսկ ավելի լավ կլինի՝ համագործակցության տարածաշրջանի»,- ասել է նախարարն Իրանի պետական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«ԼՂ դեպքում մենք ձգտել ենք կանգնեցնել արյունահեղությունը։ Հակամարտության կողմերը՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շահագրգռվածություն դրսևորեցին անելու դա ՌԴ միջնորդությամբ։ Այստեղ ոչ մի «հետին միտք» չկա։ Ի դեպ, ես չեմ հիշում, որ իմ նախարարության բոլոր տարիներին իրանցի իմ գործընկերների հետ բազմաթիվ շփումներում Ղարաբաղի թեման հետաքրքրություն առաջացներ կամ հնչեր մեր բանակցությունների կամ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ Իրանի մտահոգությունները հասկանալի են, քանի որ Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորումը կազդի նաև Իրանի տարանցիկ շահերի վրա, առավել ևս, որ այդ շահերը սրվում են մի իրավիճակում, երբ ամերիկացիները պատժամիջոցներ են սահմանում Իրանի դեմ։
«Անհնար է հրաժարվել գլխավոր սկզբունքից, որին տարիներ շարունակ բոլորն են հավանություն տվել․ հակամարտության արդյունքը պետք է լինի հարաբերությունների կարգավորումն ամբողջ տարածաշրջանում։ Եռակողմ հայտարարության մեջ հստակ գրանցված են հիմնական ուղղությունները, որոնք կային նաև հակամարտության թեժ պահին ի հայտ եկած Իրանի նախաձեռնության մեջ»,- ասել է Լավրովը։

Выбор формата урегулирования конфликта в Карабахе оставался за Арменией и Азербайджаном, этим и были обусловлены состав участников заявления и то, что мирному плану Ирана не уделили внимание. Об этом сообщил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Сейчас надо думать не о том, кто, когда успел или не успел помочь урегулированию. Подчеркну еще раз, выбор формата был за Азербайджаном и Арменией. Именно этим, а ни чем другим был обусловлен состав участников заявления. Никаких попыток сделать это за счет Ирана или за счет Турции не было и быть не могло. Сейчас важно думать о том, как довести до конца все достигнутые договоренности и сделать из региона конфронтации регион сосуществования, а лучше всего добрососедства и сотрудничества», – сказал министр в интервью Гостелерадио Ирана, отвечая на вопрос, почему иранскому мирному плану не было уделено большого внимания, пишет РИА Новости.
«В случае с Нагорным Карабахом нами двигало стремление положить конец кровопролитию. Стороны конфликта – Армения и Азербайджан – выразили заинтересованность сделать это при посредничестве Российской Федерации. Здесь нет никакой «задней» мысли. Кстати, я не помню, чтобы за все годы моего пребывания на посту министра иностранных дел России в ходе многочисленных наших контактов с иранскими коллегами тема Карабаха вызывала интерес и звучала во время наших консультаций или переговоров», – добавил Лавров.
Он отметил, что озабоченность Ирана понятна, так как нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией скажется на иранских транзитных интересах, тем более что эти интересы обостряются в ситуации, когда американцы ввели и продолжают наращивать санкции в отношении Ирана.
«Невозможно отказаться от главного принципа, который одобрялся всеми многие годы: итогом конфликта должна быть нормализация отношений во всем регионе. В совместном заявлении лидеров Армении, Азербайджана и Российской Федерации от 9 ноября текущего года четко зафиксированы магистральные направления, которые имелись и в появившейся непосредственно в разгар конфликта иранской инициативе», – уточнил глава МИД РФ.