Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը հանդիպել է ռուս խաղաղապահների հրամանատարությանը և պատմել հանդիպման արդյունքներից։
Նրա խոսքով` ռուսական դիրքորոշումները հստակ են՝ համաձայնագրի կետերը պետք է պահպանվեն։ Հրապարակված նոր քարտեզում ավելացել են ռուսական նոր դիտակետեր, այդ թվում՝ Հին Թաղերում։
«Պետք է գիտակցել, որ խաղաղապահ առաքելությունն ունի սահմանափակ անձնակազմ և չի կարող իր վրա վերցնել սահմանների պաշտպանությունը։ Վերջինը միայն ու միայն Արցախի Հանրապետության իրավունքն ու պարտականությունն են», – գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նրա խոսքով` ապատեղեկատվությունն ու անիմաստ ինտրիգներն աջակցում են թշնամու զավթողական գործողություններին, որոնք շարունակվել են նաև դեկտեմբերի 13-ին։
Դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի գրոհով բռնկված մի քանի ժամ տևած մարտերի հետևանքով հակառակորդին հաջողվել է մտնել Հին Թաղեր գյուղ, ինչպես նաև ընդհուպ մոտենալ Խծաբերդ գյուղին։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ Հադրութի շրջանում ընթանում են բանակցություններ հայ, ռուս և ադրբեջանցի զինվորականների միջև՝ ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու, կողմերը նախկին բնագծեր վերադարձնելու շուրջ։
Դեկտեմբերի 13-ին ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարել էր, որ ադրբեջանական ուժերը սադրիչ գործողությունները շարունակել են նաև Մեծ Շեն և Հին Շեն բնակավայրերի ուղղությամբ:

В Нагорном Карабахе появилась новые наблюдательные пункты российских миротворцев, в том числе в селе Хин Тагер, где 12 декабря азербайджанцы возобновили наступательные действия. Об этом заявил руководитель оппозиционной фракции «Возрождение» Национального собрания Республики Арцах Айк Ханумян на своей странице в Facebook.
Он встретился с командованием российских миротворцев и по итогам встречи опубликовал обновленную карту наблюдательных пунктов РФ.
«Позиция России ясна: пункты соглашения должны соблюдаться.
На опубликованную новую карту добавлены новые российские наблюдательные пункты, в том числе в Хин Тагер. Надо понимать, что у миротворческой миссии ограниченный состав, она не может взять на себя охрану границ. Последнее – единственное право и обязанность Республики Арцах. Давайте и дальше укреплять Республику Арцах, потенциал ее государственных институтов для выполнения этой важной задачи», – отметил Ханумян.
По его словам, коварная дезинформация и бессмысленные интриги безоговорочно поддерживают агрессию врага, которая продолжалась 13 декабря.
12 декабря ВС Азербайджана возобновили наступательные действия в направлении селений Хин Тагер и Хцаберд на юге Нагорного Карабаха. Ранения получили по меньшей мере 6 армянских военнослужащих. Эти села в Гадрутском районе остались под контролем армянской стороны. При том, сам Гадрут заняла азербайджанская армия.
11 декабря ВС Азербайджана предприняли попытку атаковать одну из боевых позиций, расположенных в южном направлении Армии обороны Республики Арцах.