Արցախի դեմ պատերազմից տուժածներին աջակցելու նպատակով դեկտեմբերի 12-ին Հունաստանից Հայաստան է ուղարկվել հումանիտար օգնություն` առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով, սննդով և բժշկական պարագաներով։
Օգնությունը նախաձեռնել են հայ համայնքի մի շարք կազմակերպություններ, իրագործել են «Հունաստանի հայկական կապույտ խաչի», «Հայկական գթության խաչի» և Հայ օգնության միության ջանքերով, ինչպես նաև Հունաստանի կառավարության և Հունաստանում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ։
Ինքնաթիռը Հայաստան է ժամանել Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության միջազգային համագործակցության և զարգացման գլխավոր տնօրեն Յորղոս Լարիսսիսի ուղեկցությամբ։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնության է եկել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ առան իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվեցին ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում: Պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը տարածքային կորուստներ ունեցավ որոշ ուղղություններով, այդ թվում կորցրեց Շուշին։ Բացի այդ, ըստ եռակողմ հայտարարության, հայկական կողմը հետ քաշեց զորքերը Աղդամից, Քարվաճառից և Լաչինից:

12 декабря из Греции в Армению была отправлена гуманитарная помощь для оказания помощи жертвам войны, развязанной против Нагорного Карабаха турецко-азербайджанским альянсом. Об этом сообщает МИД Армении.
Гуманитарная помощь, которая включала продукты питания и медикаменты, была организована по инициативе ряда организаций армянской общины Греции, усилиями «Армянского Голубого креста Греции» и Армянским обществом помощи, а также при поддержке посольства Греции в Армении.
Самолет прибыл в Армению в сопровождении генерального директора по международному сотрудничеству и развитию МИД Греции Йордоса Лариссиса.
Гуманитарную помощь в Армении приветствовали начальник департамента Европы МИД Тигран Самвелян, начальник управления материально-технического обеспечения Спасательной службы МЧС Мгер Мнацаканян, член Центрального правления Союза помощи Армении Аместуи Сасунян и председатель регионального управления Армении Марине Амбарцумян.