Հայաստանում դեկտեմբերի 14-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 148,682-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 357-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Նախորդ օրը կիրակի էր, երբ ոչ բոլոր լաբորատորիաներն են աշխատում, ինչով էլ պայմանավորված է քիչ թեստավորումների թիվը։
Մահվան ևս 18 դեպք է գրանցվել, 17-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ը՝ այլ պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3121 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 618։
Ապաքինվել է ևս 797 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 125,966 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը՝ 19,595 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 357 to reach 148682 on Monday, December 14 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 797 more people have recovered, 17 patients have died from Covid-19, while one person carrying the virus has died from other causes in the past 24 hours.
A total of 1373 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 125,966 people have recovered, 2503 have died from the coronavirus in the country, while 618 others carrying the virus have died from other causes.