Հայաստանն ընդհուպ մոտեցել է գերիների փոխանակման, վերադարձի գործընթացի մեկնարկին, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շուտով սպասում ենք մեր գերիների պաշտոնապես հաստատված խմբի վերադարձին։ Այս փուլում մենք պետք է վերադարձնենք գերիներին, որոնց գերեվարված լինելու փաստը պաշտոնապես հաստատված է, դրանից հետո կենտրոնանանք անհետ կորածների փնտրելու վրա, որոնց մի մասը կարող է գերեվարված լինել»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Ավինյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմն առաջարկում է գերիների փոխանակաման՝ «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքը, ինչին, կարծես թե, համաձայն է նաև ադրբեջանական կողմը։
Փաշինյանի խոսքով՝ սա բարդ գործընթաց է ու ինքն ակնկալում է անհետ կործների հարազատների ըմբռնումը։ Վարչապետը նշել է, որ անհետ կորածների որոնման ու չճանաչված մարմինների նույնականացման հարցերը նոր թափով պետք է ընթանան։
Նա նաև ընդգծել է, որ անհետ կորածների որոնման աշխատանքները մեծապես կապված են միջավայրի բարելավումից, իսկ դա միայն հայկական կողմից չի կախված։

Армения и Азербайджан близки началу к началу процесса обмена пленными. Об этом 14 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы вплотную приблизились к началу процесса обмена пленными, возвращения наших пленных. Очень скоро ожидаем возвращения официально подтвержденной группы пленных. На этом этапе мы будем возвращать тех пленных, личности которых подтверждены Международным комитетом Красного Креста и Азербайджаном», – отметил премьер.
По его словам, после этого армянская сторона займется вопросом пропавших без вести, часть которых могла попасть в плен. По словам Пашиняна, это сложный процесс, и он надеется на понимание со стороны родственников пропавших без вести.
Он также подчеркнул, что поиск пропавших без вести во многом связан с улучшением ситуации и зависит не только от армянской стороны.