Արցախում ևս եռօրյա սուգ կհայտարարվի՝ ոգեկոչելու Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր նահատակների հիշատակը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Հաշվի առնելով, որ դեկտեմբերի 19-ին լրանում է 44-օրյա պատերազմի զինադադարի 40-րդ օրը՝ ՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախում և ՀՀ-ում այդ օրվանից հայտարարել եռօրյա սուգ՝ ոգեկոչելու Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր նահատակների հիշատակը:
Նրանց անունները հավետ մնալու են մեր սրտերում և հայոց պատմության էջերում՝ պարտավորեցնելով մեզ հետագա երթում շարունակել նրանց հայրենանվեր գործը: Ուստի, այն լինելու է ցավի, հպարտության ու պարտավորության սուգ հայ ազգի համար»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ ՀՀ-ում եռօրյա սուգ հայտարարելու մասին ասել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նշել է, որ չնայած ոչ բոլոր անհետ կորածներն են դեռ հայտնաբերվել ու ոչ բոլոր դիերն են իդենտիֆիկացվել, այս որոշումն այլևս չի կարող հետաձգվել։

14 Декабрь 2020 - 12:16 AMT
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) с 19 декабря будет объявлен трехдневный траур по жертвам недавней войны, развязанной Азербайджаном и Турцией. Об этом заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Учитывая, что 19 декабря исполняется 40 дней со дня прекращения 44-дневной войны, мы договорились с премьер-министром РА об объявлении трехдневного траура в Республике Арцах и Республике Армения, дабы почтить память наших мучеников, погибших, защищая родину», – отметил президент.
«Их имена навеки останутся в наших сердцах и впишутся в страницы истории Армении, обязывая нас в нашем дальнейшем шествии продолжать их преданное Родине дело. Следовательно, для армянского народа это будет траур боли, гордости и обязательства», – добавил Арутюнян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также заявил, что в РА будет объявлен трехдневный траур по жертвам войны в Карабахе.