Հայաստանի միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմկոմիտեն հայտարարել է Հայաստանի միկրոէլեկտրոնիկայի 15-րդ օլիմպիադայի հաղթողների անունները:
2020-ին Օլիմպիադան ներգրավել է 370 մասնակցի 10 երկրից, այդ թվում`44-ը Հաաստանից:
Միկրոէլեկտրոնիկայի 15-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադան ընդգծում է Հայաստանի դերը որպես միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության գերազանցության կենտրոն։
Օլիմպիադան կազմակերպվում է Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհուրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցաբար: «Սինոփսիս Արմենիան» օլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է: Օլիմպիադայի գլխավոր գործընկերը Վիվա-ՄՏՍ-ն է: Գլխավոր աջակիցն է «Յունիքոմփ» ընկերությունը: Օլիմպիադայի հովանավորն է «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամը:
Հայաստանի միկրոէլեկտրոնիկայի 15-րդ օլիմպիադայի 1-ին փուլը ներգրավել էր 370 մասնակցի տասը երկրից. Հայաստան, Արգենտինա, Բրազիլիա, Եգիպտոս, Պերու, Ռուսաստան, Սերբիա, ԱՄԷ, Ուկրաինա ու Վիետնամ: Հայաստանի թիմը ներկայացված էր 44 ուսանողների կողմից: Թվով 28 մասնակից ընտրվել էր մասնակցելու եզրափակիչ փուլին: Օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը տեղի է ունեցել առցանց՝ Zoom հարթակի միջոցով, 2020-ի դեկտեմբերի 8-ին:
Oլիմպիադայի հաղթողները պարգևատրվել են մրցանակներով` մրցանակաբաշխության հատուկ արարողության ընթացքում, որը տեղի է ունեցել 2020 թ. դեկտեմբերի 10-ին` կրկին առցանց Zoom հարթակի միջոցով:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել «Սինոփսիս Արմենիայի» նախագահ Երվանդ Զորյանը: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության անունից մասնակիցներին ողջունել է նախարարի տեղակալ Վիկտորիա Պողոսյանը:
Աշխարհի 45 առաջատար մասնագետներից բաղկացած միջազգային կոմիտեի կողմից ընտրված հաղթողներն են.
• 1-ին տեղ՝ Նովակ Ռադիվոևիչ, Սերբիա
• 2-րդ տեղ՝ Սուրեն Աբազյան, Հայաստան
• 3-րդ տեղ՝ Ժաննա Խոջայան, Հայաստան
• 3-րդ տեղ՝ Էդուարդո Պիկլեր Ֆրոնզա, Բրազիլիա
• 3-րդ տեղ՝ Դոան Վան Հիեու, Վիետնամ
Առաջին տեղի մրցանակը հանձնել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, երկրորդ տեղի մրցանակը՝ «Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրեն Հովիկ Մուսաելյանը և երրորդը՝ Օլիմպիադայի ծրագրի կոմիտեի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն Վազգեն Մելիքյանը։
«Ոգևորիչ է այն, որ անգամ այս դժվարին օրերին մեր երիտասարդ սերնդի ոգին անպարտելի է: Այս օլիմպիադան միավորել է հարյուրավոր պայծառ ուղեղների, ովքեր ստեղծելու և արարելու են ավելի նորարարականը, ավելի լավն ու ավելի հզորը: Տարիներ շարունակ Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է օլիմպիադայի իրականացմանն ու նպաստում տեխնոլոգիայի և գիտության զարգացմանը Հայաստանում», – ասել է օլիմպիադայի գլխավոր գործընկեր Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«2006-ին հիմնադրված օլիմպիադայի նպատակներից է մինչև 30 տարեկան տաղանդավոր ճարտարագետների ճանաչումը, գնահատումն ու ոգևորումը», – ասել է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի նախագահ, «Յունիքոմփ» ՓԲԸ տնօրեն Արմեն Բալդրյանը:
«Մենք ուրախ ենք տեսնել երիտասարդ մասնագետների ոգևորությունն ու խանդավառությունը` մասնակցելու նման մրցույթների: Եվ մեր գերժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու առաջատար առցանց հարթակները հնարավորություն են տալիս նման գլոբալ մրցույթներ անցկացնել նույնիսկ այս համաճարակային պայմաններում», – ասել է Օլիմպիադայի ծրագրի կոմիտեի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն պրոֆ. Վազգեն Մելիքյանը։
Մրցանակաբաշխության մասնակիցները փայլուն հնարավորություն ունեցան վայելելու «Արհեստական բանականությունն ավտոմոբիլաշինության մեջ» վեբինարը, որը վարեց NXP կիսահաղորդիչներ ընկերության գործադիր փոխնախագահ դոկտոր Գևորգ Քեշիշյանը: Նման վեբինարները երիտասարդ մասնագետներին մեծ հնարավորություն են տալիս ձեռք բերել առավել արդի տեղեկատվություն Սիլիկոնյան հովտում տեղի ունեցող առաջադեմ տեխնոլոգիական վերջին զարգացումների մասին:

The Organizational Committee of the Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia announced the winners of the 15th Microelectronics Olympiad of Armenia.
The 1st stage of the 15th Microelectronics Olympiad of Armenia attracted 370 contestants from 10 countries: Armenia, Argentina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, UAE, Ukraine, Vietnam. The Armenian team involved 44 students. 28 contestants were selected to take part in the final stage of the Olympiad, which took place online via Zoom platform on December 8, 2020.
The winners of the 15th Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia were awarded with prizes at the special awarding ceremony held on December 10, 2020 again online via Zoom platform. At the beginning of the event, an opening statements was delivered by Dr. Yervant Zoryan, the President of Synopsis Armenia. Deputy Minister of High Tech Industry Victoria Poghosyan on behalf of the Ministry welcomed the participants of the Olympiad.
The winners selected by the International Program Committee consisting of 45 leading professionals from over the world are:
· 1st place: Novak Radivojevic, Serbia
· 2nd place: Suren Abazyan, Armenia
· 3rd place: Zhanna Khojayan, Armenia
· 3rd place: Eduardo Pickler Fronza, Brazil
· 3rd place: Doan Van Hieu, Vietnam
The first prize was awarded by Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, the second award was awarded by the Director of Synopsis Armenia Hovik Musayelyan, and the third prize was awarded by President of the Olympiad Program Committee, Director of Synopsys Armenia Educational Department prof. Vazgen Melikyan.
The Olympiad was held in cooperation with the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Test Technology Technical Council (TTTC). The General Organizer of the Olympiad is Synopsys Armenia CJSC. Viva-MTS is the General Partner of the Olympiad. Unicomp CJSC is the General Supporter of the Olympiad and Hayastan All Armenian Fund is the Sponsor of the Olympiad.
"It is inspiring that even in these difficult days, the spirit of our young generation is invincible. This Olympiad brings together hundreds of bright minds who will create better, more innovative and powerful things. For years Viva-MTS has been supporting the implementation of the Olympiad and contributing to the development of technology and science in Armenia,” the Olympiad’s General Partner Viva-MTS’ General Manager Ralph Yirikian, said.
“The Olympiad founded in 2006 aims to demonstrate recognition and appreciation, and inspire talented engineers under 30”, said Armen Baldryan, the President of the Olympiad Organizing Committee, Director of Unicomp CJSC. “This Olympiad plays an important role in microelectronics education and stimulates further development of this sphere in Armenia and the participating countries. It increases the interest in microelectronics, creates a community of young specialists of microelectronics, as well as helps to evaluate the level of knowledge of participants in order to make necessary adjustments in the regional educational programs.”
“We are happy to see the young professionals’ excitement and motivation to participate in such contests. And our state-of-the-art technologies and advanced on-line platforms make possible to hold such global competitions even during this pandemic time,” said the President of the Olympiad Program Committee, Director of Synopsys Armenia Educational Department prof. Vazgen Melikyan.
The awarding ceremony participants had a brilliant opportunity to enjoy the “AI in Automotive” webinar hosted by Dr. Kevork Kechichian, the Executive VP MCU/MPU Engineering for NXP Semiconductors. Such webinars give young professionals a great chance to get the most current updates on advanced technological developments happening in Silicon Valley from the first hand.