Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահների հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայանում հայտարարել է, որ հայկական կողմն Ադրբեջանին 12 անձի է վերադարձրել, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Ըստ ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ եռակողմ հայտարարության` իրականացվել է գերիների փոխանակում «բոլորը` բոլորի դիմաց» սկզբունքով»։ Դրան նախորդել է ռուս խաղաղապահների մեծ նախապատրաստական աշխատանքն ադրբեջանական և հայկական կողմերի հետ»,-ասել է Մուրադովը։
Ըստ նրա` արդյունքում, իր անձնական վերահսկողությամբ ՌԴ ՕՏՈւ ինքնաթիռով Բաքու է տեղափոխվել և Ադրբեջանի իրավասու մարմիններին է հանձնվել 12 անձ։ Ադրբեջանական կողմը 44 մարդու է վերադարձրել հայկական կողմին։
Մուրադովը հավելել է, որ ռուս խաղաղապահները հետագայում ևս կնպաստեն եռակողմ հայտարարության դրույթների անշեղ իրագործմանը։
Ավելի վաղ Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայանում վայրէջք է կատարել 44 հայ գերիներին տեղափոխող ինքնաթիռը։ Հայրենիք են վերադարձել ինչպես սեպտեմբերի 27-ից սկսված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորականներ և քաղաքացիականներ, այնպես էլ մինչև այդ գերեվարված անձինք։ Հայրենադարձվող անձանց կեսից ավելին հանդիսանում են այն գերիները, ում իրավունքների պաշտպանության նպատակով հայկական կողմն Ադրբեջանի դեմ գանգատներ էր ներկայացրել Եվրոպական դատարանին:
Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել նաև 2014-ին Քարվաճառում սպանություններ և ծանր այլ հանցանքներ կատարած դիվերսանտներ Շահբազ Գուլիևին ու Դիլհամ Ասկերովին։

15 Декабрь 2020 - 07:17 AMT
Азербайджанским компетентным органам 14 декабря из Армении было передано 12 человек. Об этом заявил на ереванском аэродроме Эребуни командующий российским миротворческим контингентом в Карабахе, генерал-лейтенант Рустам Мурадов.
«В соответствии с трехсторонним заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года осуществлен обмен пленными по принципу «всех на всех». Этому предшествовалиа большая подготовительная работа с азербайджанской и армянской сторонами, проведенная российскими миротворцами», – сказал Мурадов, пишет Sputnik Армения.
По его словам, в результате под его личным контролем самолетом ВКС России доставлены в Баку и переданы представителям азербайджанских компетентных органов 12 человек. Азербайджанской стороной возвращены армянской стороне 44 человека.
Он отметил, что российские миротворцы, будут и в дальнейшем способствовать неукоснительному выполнению трехстороннего соглашения.
В числе отправленных в Азербайджан пленных армянская сторона передала Баку также диверсантов Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова, которые с июля 2014 года находились под арестом за особо тяжкие преступления, совершенные в Арцахе.