Պատերազմի ավարտից հետո ընդհանուր առմամբ Արցախ է վերադարձել ավելի քան 39,700 փախստական, տեղեկացնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Դեկտեմբերի 15-ին ավտոբուսներով Երևանից Ստեփանակերտ է հասել 566 մարդ։ Ավտոբուսների երթևեկությունն իրականացվել է ռուս խաղաղապահների և ռազմական ոստիկանության պարեկությամբ։
Ռւոս խաղաղապահները շուրջօրյա մշտադիտարկում են իրականացնում և հետևում հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը 23 դիտակետում։
Նշվում է, որ ռուս խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողներն ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական բնակության վայրեր, հումանիտար աջակցություն են ցուցաբերում, վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտներ։

More than 39,700 refugees have already returned to Nagorno-Karabakh to their places of permanent residence, the Russian Defense Ministry reports. .
566 people returned from Yerevan to Stepanakert on Tuesday, December 15. Buses carrying refugees back to their homes were accompanied by the patrol vehicles of the Russian peacekeeping contingent and the military police.
The Russian peacekeepers conduct round-the-clock monitoring of the situation and control over the ceasefire at twenty-three observation posts.