Սյունիքի մարզի Ներքին Խնձորեսկ համայնքի բնակիչ Նարեկ Սարդարյանը, ով 2020-ի հուլիսին անզգուշորեն հատել էր Ադրբեջանի սահմանը, դեկտեմբերի 15-ին վերադարձվել է Հայաստան, փոխանցում է վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը:
Սարդարյանի անունը կար դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ վերադարձած գերիների ցանկում, սակայն լրատվամիջոցներին նրա հարազատները հայտնել էին, թե Սարդարյանն ինքնաթիռով վերադարձածների մեջ չէ։
Ավելի վաղ Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայանում վայրէջք է կատարել 44 հայ գերու տեղափոխող ինքնաթիռը։ Հայրենիք են վերադարձել ինչպես սեպտեմբերի 27-ից սկսված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորականներ և քաղաքացիականներ, այնպես էլ մինչև այդ գերեվարված անձինք։ Հայրենադարձվող անձանց կեսից ավելին հանդիսանում են այն գերիները, ում իրավունքների պաշտպանության նպատակով հայկական կողմն Ադրբեջանի դեմ գանգատներ էր ներկայացրել Եվրոպական դատարանին:
Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել նաև 2014-ին Քարվաճառում սպանություններ և ծանր այլ հանցանքներ կատարած դիվերսանտներ Շահբազ Գուլիևին ու Դիլհամ Ասկերովին։

Находящийся в плену в Азербайджане житель села Неркин Хндзореск Сюникской области РА Нарек Сардарян 15 декабря вернулся в Армению. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян.
«Нарек Сардарян, житель общины Неркин Хндзореск Сюникской области, случайно пересекший границу с Азербайджаном в июле этого года, сегодня вернулся в Республику Армения», – написала Геворгян.
14 декабря из Азербайджана в Армению были перевезены 44 армянских пленных, в числе которых плененные еще до недавней войны в Карабахе. При этом Армения отправила в Азербайджан 12 пленных, в том числе диверсантов Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова, которые с июля 2014 года находились под арестом за особо тяжкие преступления, совершенные в Арцахе.