Խծաբերդի ուղղությամբ մի քանի տասնյակ զինծառայող գերի է ընկել ադրբեջանական կողմին, և այժմ պաշտպանության նախարարությունը պարզում է բոլոր հանգամանքները, հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Ավելի վաղ ադրբեջանցիները լուսանկարներ ու տեսանյութ էին տարածել, թե 44 փոխանակված հայ գերու փոխարեն 100 նոր գերի են վերցրել։ Լուսանկարում և տեսանյութում հայկական համազգեստով զինվորականներ են երևում։ Դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան, դեռևս անհայտ պայմաններում, կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։
«Նրանց արագ ու անվտանգ վերադարձը հայրենիք պետք է լինի բոլորիս առաջիկա ջանքերի կիզակետում, և արդեն իսկ քայլեր ենք ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության ստանձնած խաղաղապահ մանդատն Արցախում՝ ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների ու ձևավորված շփման գծի խախտումները հստակ անհարգալից վերաբերմունք է Ռուսաստանի և՛ միջնորդական ջանքերի, և՛ խաղաղապահ մանդատի նկատմամբ: Ուստի, Հայաստանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ միասին աշխատում ենք ռուսական կողմի հետ, որպեսզի համատեղ կանխենք ադրբեջանական սադրանքները, իսկ Պաշտպանության բանակը, իհարկե, զուգահեռաբար կատարում է իր պարտականությունները եղած հնարավորությունների սահմաններում»,-հայտարարել է նա։
Արցախի նախագահի խոսքով՝ ՊԲ զինծառայողների և ռուս խաղաղապահների կողմից կանխվել են ադրբեջանական զինծառայողների տարբեր սադրանքներ, իսկ դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան նրանց դուրս են մղել Շուշիի Հին շեն գյուղի մերձակայքից: Բերդաձորի ուղղությամբ ոչ մի անձ չի տուժել, իսկ հակառակորդին թույլ չի տրվել մուտք գործել որևէ բնակավայր:

Несколько десятков армянских военнослужащих попали в плен к азербайджанской стороне в направлении села Хцаберд в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике). Об этом заявил президент Арцаха Араик Арутюнян в своем обращении к народу.
По его словам, в настоящее время Министерство обороны НКР выясняет все обстоятельства пленения военнослужащих.
Ранее 16 декабря Минобороны Арцаха сообщило, что вечером 15 декабря еще при невыясненных обстоятельствах была потеряна связь с личным составом нескольких боевых позиций Армии обороны Республики Арцах, расположенных в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района.
15 декабря азербайджанские СМИ распространили фотографии и видео с армянскими военными, сообщая, что якобы взяли в плен 100 человек.
«Их быстрое и безопасное возвращение на родину должно находится в центре всех наших усилий, и мы уже предпринимаем шаги в этом правлении», – заявил президент.
По его словам, с учетом взятого Россией на себя миротворческого мандата в Арцахе, очевидно, что нарушения положений заявления от 9 ноября и сформированной линии соприкосновения являются четким неуважительным отношением как к посредническим усилиям России, так и ее миротворческому мандату.
«Поэтому совместно с военно-политическим руководством Армении мы работаем с российской стороной, чтобы совместно предотвратить азербайджанские провокации. А Армия обороны конечно, параллельно выполняет свои обязательства в рамках существующих возможностей», – отметил Арутюнян.
По словам президента, азербайджанская сторона продолжает свое обычное провокационное поведение, одним из ярких примеров которого стали их действия за последние дни на участках Хцаберд и Бердадзор.
«Военнослужащие Армии обороны и российские миротворцы предотвратили различные провокации азербайджанских солдат, а накануне вечером выдавили их с подступов к селу Хин Шен близ Шуши. В эти дни в направлении Бердадзора ни один человек не пострадал, а противнику не было позволено занять какой-либо населенный пункт», – сообщил Арутюнян.
При этом омбудсмен Арцаха Артак Бегларян заявил, что на участке Хцаберда за последние дни пропали около 60 военнослужащих.