ԱՄՆ պետքարտուղարի ռազմաքաղաքական հարցերով օգնական Քլարկ Քուպերը հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի ներկայությունը «ապակայունացման ռիսկ է պրունակում»։
Քուպերն այդպես է պատասխանել ադրբեջանցի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է պատրաստվում ԱՄՆ-ն օգնել տարածաշրջանի երկրներին` դիմակայելու ՌԴ ազդեցությանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Դուք ասացիք, և ես համամիտ եմ այն դիտողության հետ, որ այնտեղ, որտեղ կա ռուսական ներկայություն այս դեպքում, կա ապակայունացման ռիսկ, և, անշուշտ, դա մարտահրավեր է մասնակից բոլոր պետությունների և կողմերի համար»,-ասել է Քուպերը։
Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն անհրաժեշտ է համարում խաղաղ բանակցություններն ու Մինսկի խմբի մասնակցությունը դրանց, ինչպես նաև «լրացուցիչ ուշադրություն է հատկացնում հումանիտար հարցերին»։

Помощник госсекретаря США по военно-политическим вопросам Кларк Купер утверждает, что присутствие России влечет «риск дестабилизации» для Нагорного Карабаха.
В ходе пресс-конференции Купера азербайджанский журналист спросил его, как США намерены помогать странам региона противостоять российскому влиянию, пишет РИА Новости.
«Вы заметили, и я определенно с этим замечанием согласен, что там, где есть российское присутствие в данном случае, есть риск дестабилизации и, конечно, вызов, всем государствам и сторонам, которые там участвуют (в происходящем – ред.)», – ответил Купер.
По его словам, США выступают за необходимость мирных переговоров и участии в них Минской группы, а также уделяют дополнительное внимание гуманитарному пространству.