ԱՄՆ պետքարտուղարի ռազմաքաղաքական հարցերով օգնական Քլարկ Քուպերը հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի ներկայությունը «ապակայունացման ռիսկ է պրունակում»։
Քուպերն այդպես է պատասխանել ադրբեջանցի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է պատրաստվում ԱՄՆ-ն օգնել տարածաշրջանի երկրներին` դիմակայելու ՌԴ ազդեցությանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Դուք ասացիք, և ես համամիտ եմ այն դիտողության հետ, որ այնտեղ, որտեղ կա ռուսական ներկայություն այս դեպքում, կա ապակայունացման ռիսկ, և, անշուշտ, դա մարտահրավեր է մասնակից բոլոր պետությունների և կողմերի համար»,-ասել է Քուպերը։
Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն անհրաժեշտ է համարում խաղաղ բանակցություններն ու Մինսկի խմբի մասնակցությունը դրանց, ինչպես նաև «լրացուցիչ ուշադրություն է հատկացնում հումանիտար հարցերին»։

Clarke Cooper, Assistant Secretary of State for Political-Military Affairs, has said that Russia's presence carries a "risk of destabilization" for Nagorno-Karabakh, RIA Novosti reports.
During one of Cooper's press briefings, an Azerbaijani journalist asked him how the U.S. intends to help countries in the region resist Russian influence.
Cooper said in response that where there is a Russian presence, there is a risk of destabilization, as well as a challenge to all states and parties involved [in the matter].
According to him, the United States advocates the need for peace negotiations and the participation of the Minsk Group in them, and also "pays additional attention to the humanitarian space.