Տեղահանված և ՀՀ-ում գտնվող Արցախի գործազուրկ քաղաքացիները կապահովվեն վարձատրվող հասարակական աշխատանքներով՝ առավելագույնը 3 ամիս ժամկետով։ Կառավարությունը հաստատել է առաջարկված նախագիծը։
Նախատեսվում է մեկ աշխատանքային օրվա համար վճարել 8000 դրամ (ներառյալ եկամտային հարկը, դրոշմանիշային վճարը):
Վարձատրվող հասարակական աշխատանքների մեկ միջոցառման արժեքը չի կարող գերազանցել 2 մլն դրամը։ Ընդ որում, այդ ֆինանսական միջոցները կտրամադրվեն ինչպես աշխատավարձերի վճարման, այնպես էլ շինանյութեր, անհրաժեշտ ապրանքներ ձեռք բերելու, տեղափոխելու համար, աղբահանության համար, ինչը չպետք է գերազանցի գումարի 20 տոկոսը։
Գործադիրի մեկ այլ որոշման տեղահանված և փաստացի Հայաստանում գտնվող գործազուրկ արցախցիներն աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցություն կստանան։ Մինչև 3 ամիս ժամկետով գործատուների մոտ պրակտիկա անցնելու դիմաց նշված քաղաքացիները կվարձատրվեն 100,000 դրամով։

Правительство Армении утвердило мероприятие по обеспечению временной занятости безработных граждан Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), перемещенных вследствие последней войны и проживающих в Армении. Их обеспечат оплачивамой общественной работой.
Так, согласно решению правительства, с целью обеспечения временной занятости безработных граждан Арцаха, депортированных и фактически проживающих в Армении, предлагается организация оплачиваемых общественных работ сроком не более 3 месяцев.
За один рабочий день проживающему в Армении арцахцу будут выплачивать 8000 драмов (около 17 долларов), включая подоходный налог.