Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս գտնվող հատվածներում վերջին օրերին ռազմական գործողությունների վերսկսման մեծ հավանականություն կար, եթե այդ էսկալացիան տեղի ունենար նշված հատվածում, ալիքով կարող էր տեղափոխվել Սյունիքի մարզ, ՀՀ տարածք, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Սյունիքի սահմանազատման աշխատանքներին։
Նա ընդգծել է, որ այսօր տեղակայվելով մեր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին՝ անվտանգության նոր երաշխիք ենք ստեղծում Սյունիքի համար:
«Այսօրվա սահմանն արդեն անվտանգային այն համակարգի սահմանն է, որի անդամ ենք մենք և որտեղ արդեն անվտանգային բոլորովին այլ կանոններ են գործում», – ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 18-ին մինչ 17.00-ն Կապանի 13 համայնքի բարձունքները՝ շահեկան դիրքերը հանձնվում են թշնամուն:

Prime Minister Nikol Pashinyan said Saturday, December 19 that at one point there was a high probability of resumption of hostilities in areas outside Armenia's internationally recognized borders, which could move to the territory of the country.
Pashinyan's comments came amid demarcation activity in the country's southern province of Syunik and fears among the public that Armenia could lose territory as a result.
Pashinyan said the country has not ceded any inch of its territory and added that the deployment of the army along the borders is creating new guarantees for Syunik.
According to the mayor of Kapan, the provincial capital of Syunik, 13 settlements in the community are threatened after losing favorable positions in recent days.