Սյունիքի մարզում կրկին լարված իրավիճակ է, բնակիչները հավաքվել են մարզի դարպասների մոտ` արգելելու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ այցելում է Սյունիք՝ ծանոթանալու անվտանգային հարցերին։
Մեծ թվով ոստիկաններ են հավաքվել, նրանց մի մասը փակել է մարզի ճանապարհները՝ թույլ չտալու սյունեցիների բողոքի ակցիան։
Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանն էլ հայտնել է, թե ձերբակալվել է քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նա նշել է, թե իրենց բողոքի ակցիան, այնուամենայնիվ, շարունակվելու է: Ոստիկանությունից PanARMENIAN.Net-ին ասացին, որ այդ գործով նախաքննությունը Քննչական կոմիտեում է, ՔԿ-ի հետ դեռևս կապվել չի ստացվում։
Ավելի վաղ Առուշանյանը հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 21-ի վաղ առավոտից Տաթևացու անվան հրապարակից մեքենաների շարասյունը կմեկնի Սյունիքի դարպասներ՝ «արգելելու հայոց հողը օտարող, Սյունիքի երբեմնի անառիկությունը խաթարող «վարչապետի» մուտքը Սյունիքի մարզ»։
Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիք մեկնելու ճանապարհին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է, որ տեղյակ է բողոքի ակցիայից՝ նշելով նաև, թե պատրաստ է նայել յուրաքանչյուրի աչքերին ու պատասխանել նրանց հուզող հարցերին։
Սյունիքում պատերազմից հետո բազմաթիվ ցույցեր են անցկացվել․ բնակիչներն անհանգստացած են մարզի սահմանամերձ դառնալու պատճառով առաջացող անվտանգային հարցերով։

21 Декабрь 2020 - 07:36 AMT
Ситуация в Сюникской области Армении снова накалилась, жители собрались у въезда в регион, чтобы преградить дорогу премьер-министру РА Николу Пашиняну, который планирует 21 декабря посетить Сюник для ознакомления с вопросами безопасности, передает Aysor.am.
Собралось большое количество полицейских, некоторые из них перекрыли дороги области, чтобы не допустить акции протеста жителей Сюника.
Как сообщил вице-мэр Гориса Менуа Овсепян, задержан мэр города Аруш Арушанян, который ранее призвал горисцев запретить въезд Пашиняна в Сюникскую область.
При этом мэр Гориса отметил, что это не политическая акция и не инициатива какой-либо партии.
«Это борьба сюникцев за достоинство, безопасность и физическое существование, выражение общеармянского бунта», – заявил он.
В рамках возбужденного уголовного дела полиция задержала Арушаняна и передала в орган предварительного следствия. Арушанян находится в Горисском следственном комитете.
По дороге в Сюник Никол Пашинян сообщил в прямом эфире в Facebook, что знает о протесте, и отметил, что готов посмотреть всем в глаза и ответить на их вопросы.
После завершения войны в Карабахе Сюникской области прошли многочисленные демонстрации. Жителей беспокоят вопросы безопасности, возникающие в связи тем, что многие населенные пункты области становятся приграничными.