Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդհատել է Սյունիքի մարզ պլանավորած այցը, չի այցելել նախապես որոշված Գորիս, Կապան, Մեղրի, Քաջարան քաղաքներ և վերադառնում է Երևան։
«Հիմա համոզվեցի, որ ճանապարհը փակել են, որ ակնհայտ չդառնա, որ Գորիսում, Կապանում, Քաջարանում, Մեղրիում նույն մթնոլորտն է, ինչ Սիսիանում։ Առավելևս սգի օրով ուժային գործողությունների չենք գնա։ Վերադառնում ենք Երևան»,- գրել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ ինքը Գորիսին, Կապանին, Քաջարանին, Մեղրիին պարտք է մնում մեկ այցելություն։
Վարչապետի՝ նախապես պլանավորված այցը մարզ սահմանափակվել է միայն Սիսիանով ու Սառնակունքով, մարզի մյուս խոշոր քաղաքների մուտքը դեկտեմբերի 21-ի վաղ առավոտից քաղաքացիները փակել են նրա համար։
Փաշինյանը Սիսիանի քաղաքային պանթեոնում հարգանքի տուրք էր մատուցել պատերազմում զոհված զինծառայողների շիրիմներն, զրուցել հարազատների հետ։
Սիսիանում չնախատեսված հավաքի ժամանակ վարչապետն ասել էր, որ մարզի մյուս 3 խոշոր քաղաքում ճանապարհը փակ է, քանի որ այդ մարդիկ վախենում են, որ իրենց համայնքների բնակիչները լավ կընդունեն։
Ավելի վաղ Գորիսի քաղաքապետ Առուշանյանը հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 21-ի վաղ առավոտից Տաթևացու անվան հրապարակից մեքենաների շարասյունը կմեկնի Սյունիքի դարպասներ՝ արգելելու վարչապետի մուտքը Սյունիքի մարզ»։
Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիք մեկնելու ճանապարհին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել էր, որ տեղյակ է բողոքի ակցիայից՝ նշելով նաև, թե պատրաստ է նայել յուրաքանչյուրի աչքերին ու պատասխանել նրանց հուզող հարցերին։
Սյունիքում պատերազմից հետո բազմաթիվ ցույցեր են անցկացվել․ բնակիչներն անհանգստացած են մարզի սահմանամերձ դառնալու պատճառով առաջացող անվտանգային հարցերով։

21 Декабрь 2020 - 12:07 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прервал запланированный визит в Сюникскую область, не посетил заранее намеченные города Горис, Капан, Мегри, Каджаран и вернулся в Ереван, так как граждане перекрыли въезд в эти города.
«Я убедился, что дорогу перекрыли, чтобы не стало очевидно, что в Горисе, Капане, Каджаране, Мегри – такая же атмосфера, как в Сисиане. Возвращаемся в Ереван», – отметил Пашинян.
По его словам, он остался должен один визит Горису, Каджарану, Мегри и Капану.
Запланированный визит премьер-министра в Сюникскую область ограничился Сисианом и селом Сарнакунк, жители закрыли въезд в другие крупные города региона с раннего утра 21 декабря.
Пашинян отметил, что в день траура власти не прибегнут к силовым действиям против протестующих в Сюникской области.
Утром 21 декабря жители Сюника собрались у въезда в регион, чтобы преградить дорогу премьер-министру РА Николу Пашиняну. Собралось большое количество полицейских, некоторые из них перекрыли дороги области, чтобы не допустить акции протеста жителей Сюника. Полиция задержала мэра Гориса Аруша Арушаняна, который ранее призвал горисцев запретить въезд Пашиняна в Сюникскую область.
После завершения войны в Карабахе Сюникской области прошли многочисленные демонстрации. Жителей беспокоят вопросы безопасности, возникающие в связи тем, что многие населенные пункты области становятся приграничными.