Սիսիանի Սբ Գրիգոր եկեղեցու քահանա Պարգև քահանա Զեյնալյանը որևէ արգելք չի հարուցել եկեղեցի վարչապետի այցի առնչությամբ և առավել ևս նրան դուրս չի հրավիրել եկեղեցուց, հայտարարել է Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Մակար Վարդապետ Հակոբյանը։
«Ցավ և ափսոսանք ենք հայտնում այսօր Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում հոգևոր հովիվ Պարգև քահանա Զեյնալյանի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված անհարկի շահարկումների, սադրանքների, ինչպես և հնչած բռնության կոչերի առնչությամբ»,- ասել է նա։
Սյունյաց թեմից նշել են, թե լիահույս են, որ «ստեղծված իրավիճակը կգտնի իր հանգուցալուծումը հանդուրժողության և համերաշխության ոգով»։
Սյունիք կատարած այցի շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը այցելել է միայն Սիսիան, մարզի մյուս քաղաքների մուտքերը փակել էին ցուցարարները։ Փաշինյանն այցելել էր Արցախում զոհերի շիրիմներին, զրուցել նրանց հետ, ապա քաղաքում զրուցել սիսիանցիների հետ։ Սիսիանի եկեղեցում քահանան չէր սեղմել վարչապետի ձեռքը՝ չարձագանքելով նրա ողջույնին։ Դրանից հետո տասնյակ սիսիանցիներ քայլերթով դեպի եկեղեցի էին շարժվել՝ այնտեղից քահանային հեռացնելու համար։
Ընթերցեք նաև․ Սիսիանի եկեղեցու քահանան չի սեղմել Փաշինյանի ձեռքը․ Քաղաքացիները երթով շարժվել են՝ նրան հեռացնելու

The priest of Saint Gregory Church in the southern Armenian town of Sisian, Syunik province refused to shake the hand of Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday, December 21. After the incident was reported, a group of protesters marched towards the church to make the priest leave but couldn't find him there.
One of the demonstrators said they believe the clergymen "had no right to leave Pashinyan's hand hovering in the air."
Dozens of protesters entered the building, one of them claiming that the priest "has no longer the right to access the church."
The incident occurred Monday, when Pashinyan was forced to cut short his visit as residents blocked roads in Syunik, claiming that new border demarcations in the country's south are being drawn at the expense of Armenia's national security.