Արցախի ավելի քան 800 բնակիչ է բուժօգնություն ստացել ՌԴ ՊՆ դաշտային հոսպիտալում, այդ թվում բուժում է ստացել 100 երեխա, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ ռուս խաղաղապահները բազմաֆունկցիոնալ բժշկական բրիգադներ են ստեղծել ռազմաբժիշկների արտագնա աշխատանքի ապահովման համար Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր շրջաններում։
Մեկ օրում ՌԴ բժիշկները բուժօգնություն են ցուցաբերել Գիշիի 35 բնակչի։ Բոլոր քաղաքացիները թերապևտների, վիրաբույժների և այլ մասնագետների կողմից խորհրդատվություն են ստացել և նշանակումներ։
ՌԴ խաղաղապահ առաքելության կազմում Արցախում 60 ռազմաբժիշկ է աշխատում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքից դեպի հարակից Ագարակ գյուղ տանող ճանապարհահատվածի մի մասն ընկնում է թշնամու սահմանի մեջ, հայկական կողմին առաջարկվել է այլընտրանքային ճանապարհ։ Խոսքը Կապանին հարակից՝ քաղաքից արևելք գտնվող Ագարակ գյուղի, այլ ոչ Սյունիքի հարավային Ագարակ քաղաքի մասին է։ Հայկական ուժերը հետ են քաշվել 13 գյուղի մերձակա բարձունքներից։

Более 800 жителей Нагорного Карабаха уже получили помощь в полевом госпитале МО РФ, в том числе российские военные медики оказали помощь 100 детям. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Отмечается, что российскими миротворцами из состава МОСН созданы многофункциональные врачебные бригады для обеспечения выездной работы военных медиков в удаленных населенных пунктах Нагорного Карабаха.
За прошедшие сутки военные медики РФ оказали медпомощь 35 жителям Гиши. Все граждане получили консультации и назначения после осмотра терапевтами, хирургами и другими специалистами.
«В составе подразделений МОСН работают более 60 медицинских специалистов, среди которых военные хирурги, анестезиологи-реаниматологи, терапевты и эпидемиологи», – добавляется в сообщении.